Giresun'da 'Sağlık İçin Hepimiz İçin' Denetimi

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığının talimatlarıyla 81 il ile birlikte Giresun merkez ve ilçelerde de Koronavirüs denetimleri kapsamında öğleden önce ve öğleden sonra kontrol ve denetimler yapıldı.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla, 6 Ağustos 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk birimlerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile bugüne kadarki en kapsamlı denetim gerçekleştirildi. 

Denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde yapıldı.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlendi. 

Covid–19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiğini hatırlatarak, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiğini vurgulandı.

Covid–19 salgınının engellenmesi ve kontrollü sosyal hayat döneminde maske ve mesafe konusunda farkındalık oluşturmak için “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla 6 Ağustos Perşembe günü saat: 09.00–17.00 arasında Giresun Valiliği bünyesinde kurulan 111 personelden oluşan 15 denetleme ekibiyle yapılan kontrollerde; 60 adet berber, kuaför, güzellik salonu, 2 adet hamam, kaplıca sauna ve kapalı yüzme havuzu, 5 adet düğün ve nikâh yeri, 27 adet lokanta, restaurant, kafe vb. işyeri, 2 adet AVM, 20 adet kahvehane ve kıraathane, 4 adet çay bahçesi, 1 adet pazar yerleri/sosyete pazarı, 49 adet ticari taksi, 79 adet şehiriçi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı, 2 adet şehiriçi ve şehirlerarası durak ve terminal, 10 adet dernek lokali, 7 adet konaklama tesisi, 8 adet spor merkezi, 13 adet internet cafe, elektronik oyun yeri, 10 adet sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktive yeri, 2 adet sahil bantları, park-piknik ve mesire alanı, 34 camiide uygulama yapılarak gerekli bilgilendirmelerde bulunulmuştur. 

Aynı gün 17.00–18.00 arasında Giresun Merkez Güre Sahil Belediye Plajı ve Çadır Kent alanında 24 çadır ve 45 şahıs sosyal mesafe ve maske konularında kontrol edilmiş ayrıca gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmış olup herhangi bir olumsuz duruma rastlanılmamıştır.

Giresun İl Merkezinde trafik tedbirleri ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı kapsamında, 6 Ağustos Perşembe günü saat 08:00 18:00 saatleri arasında muhtelif duraklarda yapılan kontrollerde 124 dolmuş ve minibüs, 23 ticari taksi ile 36 şehirlerarası otobüs durdurulmuş olup, toplam 183 şoför ve 1.237 vatandaş bilgilendirilmiştir.

Giresun İl Merkezinde toplam 15 bölgede oluşturulan yaya devriyelerce yapılan, temizlik, maske ve sosyal mesafe kontrol ve denetimlerinde; Öğleden önce 09:00–12:00 saatleri arasında; 225 kişi maske konusunda,  98 kişi Sosyal mesafe konusunda uyarılmış, 40 işyerinde de gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır. Öğleden sonra14:00–17:00 saatleri arasında; 294 kişi maske konusunda, 403 kişi sosyal mesafe konusunda uyarılmış, 97 işyerinde de gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır. İl Merkezinde gün içerisinde toplamda; 519 kişi maske konusunda, 501 kişi sosyal mesafe konusunda uyarılmış, 137 işyerinde de kontroller yapılarak gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmıştır. Herhangi bir cezai işlem uygulanmamıştır.

Vali ve kaymakamların katılımıyla bu tür denetimler bundan sonrada zaman zaman yapılacak olup, denetimlerin öncelikli amacı rehberlik edici, eğitici ve bilgilendirici olacak olup, toplum sağlığını tehlikeye düşürecek faaliyetlere ise müsaade edilmeyecektir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN