23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Giresun'da Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Giresun'da da coşkuyla kutlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 104'üncü yıl dönümünde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenleri saat 09.30'da Giresun Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

PAYLAŞ

 

Bayram münasebetiyle Giresun genelindeki okullarda çeşitli program ve etkinlikler yapılırken, İl Merkezi’ndeki resmi kutlama programı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde düzenlendi.

Giresun Valiliği önünde düzenlen kutlama programı; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve eşi Belkıs Edige Serdengeçti başta olmak üzere Giresun Milletvekili Ali Temür, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse ve eşi Nalan Köse, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Giresun İdare Mahkemesi Başkanı İlter Amil, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun Baro Başkanı Av. Soner Karademir, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş, Dr. Davut Sinanoğlu ve Mehmet Fatih Yakınoğlu ile il protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Tören; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in “Kutlama Mesajının” okunmasını takiben, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Programda katılımcıları selamlayarak bir konuşma yapan Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın onur ve gururunu yaşadığımız bu anlamlı günde ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyorum. 23 Nisan 1920’den bugüne Meclisimizin çatısı altında Türkiye’nin istiklali, istikbali ve kalkınması için emek vermiş, milli iradenin tecellisi için mücadele etmiş tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması, istiklâl mücadelemizin dönüm noktası olmuş, milletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu yeni bir devletin ilk adımını atmıştır.

Yüce meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle istiklâl mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

23 Nisan bizim için sıradan bir tarih değildir. Bir dönüm noktasıdır, esaret zincirleriyle ayakları bağlanmak istenen yüce Türk Milleti’nin bu esareti kabul etmediğinin, sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun nişanesidir 23 Nisan.

23 Nisan günü; demokrasinin, milli iradenin, millet egemenliğinin en önemli sembolü olmasının yanı sıra milletimizin evlatlarına verdiği değerin, gençlerine güveninin de bir işaretidir. Millet olarak tıpkı bağımsızlığımız gibi çocuklarımızı da dünyadaki en kıymetli varlıklarımız olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu anlamlı günü çocuklara armağan etmesi de çocuklarımıza verdiği değeri ve önemi göstermektedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yalnız bizim çocuklarımız için değil, dünya çocukları için de özel bir gündür. Bayramımız, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocukların katılımıyla bir şenlik ortamında kutlanmakta, barış, sevgi, kardeşlik gibi yüce değerlerin yoğun biçimde yaşanmasına ve daha iyi bir dünya özleminin dile getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bugün üç coşkuyu bir arada yaşıyoruz; Milli Egemenlik coşkusu, bahar coşkusu ve geleceğimiz olan çocuklarımızın bayram coşkusu. Ne güzeldir ki sevinç üstüne sevinç yaşıyoruz.  23 Nisan, hiçbir çocuğun üzülmediği, korkmadığı bir dünya kurma çabasıdır. 23 Nisan ülkemiz ve tüm dünya çocukları için bir sevinç, coşku, dayanışma ve paylaşma günüdür.

Ancak bu yıl da dünyanın çeşitli coğrafyalarında ne yazık ki on binlerce çocuk 23 Nisan’ı göremedi. Savaşlardan, açlık ve kuraklık tehlikelerine, kötü muameleden küçük yaşta çalıştırılmaya kadar birçok sıkıntıya maruz kalmaktadırlar. Çocuklara karşı yapılan her türlü şiddetin önlenmesi ve şiddette bulananların en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir.

Geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; kendi başına karar verebilen, kendine güvenen, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı, girişimci, ufku geniş, değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve en büyük hedefimizdir.

Çocuklar çocuk gibi yaşamalıdır. Çocuklarımıza karşı, geleceği karşı en kutsal, en acil ve en ertelenemez görevimiz budur.

Savaşlar olmasın çocuklar ölmesin!

Tertemiz kalplerinizde ulusumuzun vazgeçilmez değerlerinden biri olarak yaşayan Milli Egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur.

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, parlayan yıldızımızsınız. Memleketi asıl aydınlığa taşıyacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bize bu bayramı hediye eden başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

Tüm dünya çocuklarının ve sizlerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Sevgi ve saygılarımla…” sözlerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından program; öğrenciler tarafından sergilenen halk oyunu gösterileri, şiirlerin okunması, ront gösterileri, meddah gösterisi, halat çekme vb. mini gösteri ile yarışmalarla devam etti.

Kutlama programının son bölümünde ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ilimizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri, Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti ve diğer davetliler tarafından takdim edildi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN