Yaşatan Şehir Kategori Ödülü

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Tirebolu Belediyesi Yaşayan Şehirler platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kentlerin geleceğini şekillendiren projeler kapsamında Tirebolu Bezi projesi, özgünlüğü ve sürdürülebilirliği açısından finale kalmıştı ve İzmir’de düzenlenen Törende Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak ödülünü almıştı.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın, İlçemizi ziyaret ederek  “Yaşatan Şehir” kategorisinde almış olduğumuz ödülün tescil belgesini Belediye Başkanı  Abdullah Karapıçak’a teslim etti.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Sayın H. Alper Akın “Tirebolu’yu seçkin jüri üyelerimiz Şehir Ödülleri Türkiye 2017 etkinliği Umut ışığı Temalı Paydaş Ödülleri altında yer alan “Yaşatan Şehir” kategorisinde ödüle layık görmüşlerdi. Güzel ilçenizi temsilen Tirebolu Belediye Başkanı Sayın Abdullah Karapıçak’a bu önemli başarınızı tescilleyecek Şehir Ödülleri Türkiye 2017 “Yaşatan Şehir” Tescil Belgesini takdim etmek amacıyla sizleri ziyaret ediyorum. Tirebolu Bezi Projesi ülkemizde yöre değerlerinin korunması, tanıtılması ve katma değer yaratılarak yöre halkına ekonomik girdi sağlaması, kadın istihdamını arttırması açısından çok değerli bir proje bu bağlamda jürimiz tarafından tüm ülkemize örnek göstermek amacıyla ödüle layık görüldü.

Eşsiz coğrafyasının yanı sıra Cenevizliler dönemine dayanan ve tarihi ipek yolunun deniz ile buluştuğu tarihi bir ticaret kenti özelliğine sahip Tirebolu’nun, bölgenizde ısırgan gibi yoğun yetişen bir bitkinin liflerinden organik olarak üretilen ipliklerden dokunarak varolan çevreye duyarlı, Tirebolu Bezi’nin geleneksel motifler ve üretim yöntemleri korunarak, geliştirilmesi, katmadeğere dönüştürülmesi, Tirebolu’nun, “Yaşatan Şehir” olarak tescillenmesine vesile olmuştur.

Sayın başkana sizin nezdinizde, anlamlı proje adımlarınız ile Tirebolu Bezi’ni, yaşatıp yeni nesillere aktarımında uygun koşulları hazırlayan ve tüm emeği geçen başarılı ekip üyelerinize, bu olanağı onlara sunan size teşekkür ederim. Ayrıca ülkemizdeki diğer illerimize ve destinasyonlarımıza örnek gösterme fırsatını bizlere bahşettiğiniz için özellikle şükranlarımı iletiyorum.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN