Kadın Çiftçilere Süt Hijyeni Eğitimi

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan  ve  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ve finansmanı ile uygulamaya konulan "Süt Hijyeni Eğitim Projesi" kapsamında; Giresun merkez ilçede 30 ve Keşap ilçesinde 25 olmak üzere toplam 55 kadın çiftçimize yönelik teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz ve  Keşap İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli kadın veteriner hekimler vasıtasıyla köylerde yürütülen bu eğitimlerin temel amacı; sağlıklı ve kaliteli süt üretimi konusunda kadın çiftçilerimize uygulama pratiği kazandırılması ve bilinç düzeyinin artırılmasıdır. 

Proje kapsamında hedef kitle olan kadın çiftçilere; ahır ve sağım hijyeni, sütün soğutulması, muhafazası ve değerlendirilmesi, süt ineklerinde mastitis hastalığı taraması ve mücadelesi gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir. Proje bütçesinden temin edilen meme dezenfektanları, daldırma kapları, mastitis test kitleri ve meme içi kuru dönem antibiyotikler örnek işletmelerde ücretsiz olarak kullanılmıştır. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kadın çiftçilerimize sertifika verilmiştir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN