Karan: Üreticiler Bahçelerine Gübre Atamadı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fahiş gübre fiyatlarından dolayı üreticilerin bahçelerine gübre atamadığını ve azot eksikliğinden kaynaklı fındık bahçelerinde sararma başladığını ifade etti.

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fahiş gübre fiyatlarından dolayı üreticilerin bahçelerine gübre atamadığını ve azot eksikliğinden kaynaklı fındık bahçelerinde sararma başladığını ifade etti. Karan yaptığı açıklamada, 2022 yılı fındık rekoltesinin gerek doğal afetlerden kaynaklı, gerekse de tarımsal anlamda yapılması gereken ama bu yıl fahiş fiyatlardan dolayı yapılamayan gübreleme ve ilaçlamalardan dolayı düşük gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın gübre üretimine ara verdiğini yönünde haberler aldıklarını belirten Karan, “daha önce yapmış olduğumuz açıklamalarda ‘üretici fahiş fiyatlardan dolayı bahçesine, bağına gübre atamıyor. Gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmeli. Fındık üreticisi bahçesine gübre atamazsa rekolte kaybı yaşanır’ yönündeki serzenişlerimizde gelinen noktada haklı çıktık. Duyumlarımıza göre Türkiye’de gübre üretiminin önde gelen firmalarından GÜBRETAŞ üretime yüksek maliyet ve üretici gübre arzını kestiği için ara vermiş durumda. Yüksek maliyetlerden dolayı sanayici gübre üretemiyor, üretici ise fahiş fiyattan dolayı gübre satın alıp, bağına, bahçesine atamıyor. Buda verim ve kaliteye olumsuz yönde yansıyor” dedi.

FINDIKTA DÖKÜLME OLABİLİR!

Diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi fındık tarımında da kışlık ve yazlık gübrenin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Karan şöyle konuştu;

“bu yıl çoğu üreticimiz bahçesine gübre atamadı. Şuanda gübre atan ile gübre atmayan üreticilerimizin bahçeleri kendini belli etmeye başladı. Azot eksikliği yaşanan fındık bahçelerinde sararma söz konusu. Azot ihtiyacını karşılayamayan bahçelerdeki fındıklar kendini besleyemeyeceği için dökülme olacaktır, buda rekolte düşüklüğüne neden olacaktır. Fındıkta düşük rekolte demek üretici ve ülkenin kaybı anlamına gelir. Sonuç olarak siyasilere gübre fiyatlarıyla ilgili yaptığımız çağrılar hep yanıtsız kaldı, fındık üreticisi bahçesine gübre atamadı.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN