Karan: Üretici 500 Lira Verip Bahçesine Gübre Atamaz

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bugünlerde fındık bahçelerine atılması gereken yazlık gübrenin çuval fiyatının (50 kg) 500 liraya yükseldiğini bildirdi.

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bugünlerde fındık bahçelerine atılması gereken yazlık gübrenin çuval fiyatının (50 kg) 500 liraya yükseldiğini bildirdi. Karan yaptığı açıklamada, doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 40’lık artışın ardından gübre fiyatlarının yeniden fahiş rakamlara ulaştığını kaydetti. Gübre üretiminde doğalgazın önemli bir girdi maddesi olduğunu ve doğalgaza yapılan zammın otomatikman gübre fiyatlarına yansıtıldığını belirten Karan, “bir çuval yazlık gübreye 500 lira verip, hiçbir üretici ne bahçesine nede bağına gübre atamaz” dedi.
Karan, son bir yıl içerisinde artan girdi maliyetleri karşısında fındık üreticilerine dönüm başına ödenen 170 liranın buharlaştığının altını çizerek, “fındık üreticisi 3 dönüm destek parasıyla bir çuval gübreyi zor almakta. Ortalama bir dönün fındık bahçesine 50 ila 75 kilogram gübre atıldığını hesaplayacak olursak şuanda üreticilere bir fındık ocağının gübre maliyeti 10-15 liradır. Gübre fiyatları başta olmak üzere tarımsal alanda artan bu girdi maliyetleri, üreticileri üretimden soğutmaktadır. Ülke olarak tarım başta olmak üzere üretime en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde tarımsal üretim yapan tüm üreticiler daha fazla desteklenmeli ve fahiş girdi maliyetleri karşısında ezdirilmelidir. Daha fazla üretim ve verim için acilen fındık üreticileri dahil tüm üreticiler desteklenmelidir. Acilen mazot, gübre ve alan bazlı gelir desteğine ek ilave yapılmalıdır. Karadeniz Bölgesi’nin ‘Yeşil Altın’ı olarak tabir edilen fındığın verimli ve yüksek randımanlı olması için olmazsa olmazı olan gübre üretimde lüks hale gelmiştir. Eskiden bahçesine 10 torba gübre atan üreticiler artık bir torba gübre atamaz hale gelmiştir” diye konuştu.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN