Dünya Gümrük Günlerini Kutladı

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü, 26 Ocak “Dünya Gümrük Günü” dolayısıyla Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Halil Şaşmaz ile Giresun Gümrük Müdürü Burhan Ayhanoğlu'nu Valilik makamında kabul etti.

Vali Ünlü, özverili çalışmalarından dolayı Doğu Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Halil Şaşmaz ve beraberindekilere başarılar dileyerek Dünya Gümrük Günlerini kutladı.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulan Dünya Gümrük Örgütü’nün o zamanki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde yaptığını ve 26 Ocak gününün üye ülkelerde “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlandığı belirten heyet Giresun Gümrük Müdürlüğünün çalışmaları hakkında da Vali Ünlü’ye bilgi verdi.

Vali Ünlü'ye verilen bilgide; gerek pandemi gerekse de tüm dünyada meydana gelen ekonomik durgunluğa rağmen Giresun Gümrük Müdürlüğünün geçen yıla oranla ticaret hacminin % 15 arttığı, ihracat işlemlerinin, ithalat işlemlerinden fazla gerçekleşmesinin de Ülke ekonomisine pozitif katkıda bulunduğu ifade edildi.

Verilen bilgide; 2020 yılında, 100 Milyon 416 Bin 783 Dolar ithalat, 317 Milyon 212 Bin 665 Dolar ihracat yapıldığını, ayrıca 40 Milyon 936 Bin 603 Dolar transit ticareti ile birlikte toplam işlem hacimlerinin 458 Milyon 566 Bin 51 Dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN