Fındıkta Budama ve Gübreleme Eğitimleri

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun merkez Seyitköy, Konacık, Tekke ve Homurlu köylerinde İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli ziraat mühendisleri tarafından çiftçilerimize fındıkta budama ve gübreleme eğitimi verildi.  

Eğitime katılan çiftçilerimize "kış budaması, gençleştirme budaması, şekil budaması ve yaz budamasının (dip sürgünü temizliği) nasıl ve ne zaman yapılacağı ve verime olan etkisi" anlatıldı. Ayrıca üreticilerimiz tarafından doğru bilinip te yanlış olan uygulamaların neler olduğu konusunda fındık bahçesinde uygulamalı eğitim verildi.

Eğitimin bir diğer kısmını teşkil eden fındıkta gübrelemenin önemi konusunda ise "toprak tahlili yaptırılarak, çıkacak sonuç üzerinden gübreleme yapılmasının verim ve bitki gelişimi üzerindeki etkileri üzerinde duruldu. Özellikle bu dönemde toprak pH'sının ölçümünün yaptırılarak; düşük pH durumunda kireç uygulamasının bitki tarafından topraktaki besin elementlerinin alımına olan etkisi" anlatıldı. Bu eğitim çalışmalarına, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından önümüzdeki günlerde diğer köylerimizde de devam edilecektir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN