TOKİ Konutları Kura Çekilişi Yapıldı

Vali Enver Ünlü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca başlatılan 250.000 konutluk 'Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Hamlesi' olan 'İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi' kapsamında TOKİ tarafından ilimize yapılacak olan 1550 konutun hak sahibi kura çekiliş törenine katıldı.

PAYLAŞ

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezinde 17 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda; İlimiz Alucra, Bulancak, Eynesil, Görele Çavuşlu ve Merkez bölgelerinde yapılacak 2+1 ve 3+1 daireler hak sahiplerini buldu.

Programda bir konuşma yapan Vali Ünlü, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hayata geçirilen, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında ilimizde yapılan Kura Çekim Programına hepiniz hoş geldiniz, böyle bir günde sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içerisindeyim.

Bildiğiniz üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 250.000 konut yapılması planlanan Sosyal Konut Projesine başvurular, 14 Eylül 2022 tarihinde başladı ve 31 Ekim 2022 tarihinde son buldu.

Bu süreçte vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi ve alaka gösterilen ‘İlk Evim, İlk İşyerim Projesi’ne ülke genelinde 1,5 ayda toplam 8 milyon vatandaşımız başvurdu. Başvurular içerisinden 5 milyon 135 bin 324’ünün gerekli şartları sağlayıp kuraya girmeye hak kazandığı belirlenmiştir.

Ayrıca yapılan 5 milyon başvurunun, 2 milyon 30 bin 277’sinin gençlere ait olduğunu ve projeye en çok ilgiyi gençlerimizin gösterdiğini söylemeden geçemeyeceğim. Tüm bu rakamlar yapılan işin ne kadar doğru olduğunun bir göstergesidir.

Giresun’da TOKİ’nin yaptığı daha önceki projelere gösterilen ilginin yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz. Yine aynı şekilde bu projeye de yoğun bir ilgi gösterilmiş ve 1550 konut için toplamda 26.366 başvuru yapılmıştır. 

‘İlk Evim, İlk İşyerim Projesi’ kapsamında TOKİ tarafından belirlenen kontenjanlar dâhilinde;

İl Merkezimizde 1091 adet,
Bulancak İlçemizde 200 adet,
Görele İlçesi Çavuşlu Beldemizde 96 adet,
Alucra İlçemizde 63 adet ve
Eynesil İlçemizde 100 adet olmak üzere toplam 1550 adet konut yapılacaktır. İnşallah, bugün çekeceğimiz kura sonucunda tüm konutların hak sahibini belirlemiş olacağız.” dedi.
Vali Ünlü, konuşmasının devamında “Türkiye Yüzyılı”na da değinerek “Bugün bu imar faaliyetlerini sadece bir inşaattan, taş üstüne taş koymaktan ibaret görmemiz asla ve asla mümkün değildir. Bu itibarla geleneksel motiflerimizle süslenmiş konutlarımız, mahalle kültürünün tüm güzelliklerini yaşatacak ve komşuluk gibi değerlerimizin sürdürülmesine imkân verecek şekilde planlanmıştır.

Ne diyor Hz. Mevlana ‘Kamil odur ki, koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.’ Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eserlerimizle güzel ülkemizi ve aziz şehrimizi her alanda kalkındırmaya, geliştirmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz.

‘Halka Hizmet Hakk’a Hizmettir’ anlayışıyla güvenli, huzurlu, müreffeh, Büyük ve Güçlü Türkiye için çalışmaya, gayret etmeye var gücümüzle devam edeceğiz. ‘Türkiye Yüzyılı’nı bu düşünceler üzerine yükselteceğiz inşallah.” sözlerine yer verdi.

Vali Ünlü, konuşmasını “Bu duygularla tarihimizin en büyük konut seferberliğinin kadîm şehrimiz için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, kura çekimi sonucunda ev sahibi olacak tüm vatandaşlarımıza hanelerinde huzur ve mutluluklar temenni ediyorum.

Projenin hayata geçirilmesi talimatını veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve projeye destek veren Sayın Bakanlarımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Ayrıca projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla…” sözleriyle tamamladı.

Noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi törenine;  Vali Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Av. Kadir Aydın, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, İl Jandarma Komutanı Vekili J.Alb. Tuncay Akgün, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, MHP İl Başkanı Mahmut Karakuş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sedat Kurnaz, TOKİ yetkilileri ve davetliler ile kuraya katılacak olan vatandaşlar katıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN