Restore Edilen Tarihi Okulda İncelemeler

 Vali Enver Ünlü, Cumhuriyet tarihinin ilk köy okullarından ve Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip yapının son temsilcisi olan ata yadigârı Akyoma İlkokulunda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

PAYLAŞ

Vali Ünlü, 17 Aralık Cumartesi günü Merkeze bağlı Akçalı köyünde yer alan geleneksel mimariyle Cumhuriyet’in ilk yıllarında Giresun’da tip yapı olarak inşa edilen ilkokulların ayakta kalan son temsilcisi durumundaki Tarihi Akçalı (Akyoma) İlkokulunda incelemelerde bulunarak restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Vali Ünlü, inceleme ile ilgili olarak “Tarih yeniden canlanıyor! Cumhuriyet tarihinin ilk köy okullarından ve Doğu Karadeniz Bölgesine özgü tip yapının son temsilcisi olan ata yadigârı Akyoma İlkokulunda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledik.” sözlerine yer verdi.

Uzun zamandır atıl vaziyette olan okulun, kültürel değer olarak yaşatılması amacıyla Akçalı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ile Giresun Valiliği işbirliğinde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Çalışmalarda sona gelinen okulda, İstiklal Marşımız eşliğinde törenle göndere Türk bayrağı çekildi. Akabinde 1932 yılında köylülerin imece usulü ile çalışırken çekilmiş olan fotoğraf karesinin bir benzeri, 90 yıl sonra köy halkının da katılımıyla yeniden çektirildi.

Vali Ünlü, fotoğrafla ilgili olarak “2 fotoğraf ve aradan geçen 90 yıl... Bu kadim okul 90 yıl önce kamu-vatandaş iş birliğiyle nasıl inşa edilip, bayrağı göndere çekildiyse bugün de aynı şekilde ve aynı ruhla restore edip, şanlı bayrağımızı göndere çektik.” cümlelerini kullandı.

Vali Ünlü, devlet millet işbirliğiyle yapılan okulların son örneğini restore etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek köy halkına ve dernek çalışanlarına da teşekkür etti.

Akçalı köyündeki vatandaşlarımızla ve okulun eski mezunlarıyla bir süre sohbet eden Vali Ünlü, çocuklarla da yakından ilgilenerek onlara hediyeler verdi. Ayrıca restorasyon çalışmalarında görevli personellere de yemek ve tatlı ikramında bulundu.

Vali Ünlü, inceleme sonrası yapmış olduğu paylaşımlarda “Tarihi Akyoma İlkokulunun öğretmen lojmanı da restore edilerek 'köy konağına' çevrildi. Çalışkan ve girişimci köy kadınlarımız yöresel ürünlerini burada pazarlayarak aile bütçelerine destek oluyorlar. Onların ekonomik hayata katılması bizim için çok önemli.

Yarınların umudu sevgili çocuklarımız ve güzel gönüllü hemşehrilerimizle... Sizlerle her buluşma bir tebessüm vesilesi...” ifadelerine yer verdi.


HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN