Kadın Doğum Hastanesi Karadeniz'de 1. Oldu

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Sağlık Bakanlığı tarafından doğum hizmetlerinin sunulduğu hastanelerde 2011 yılında başlatılan “Anne Dostu Hastane Programı” kapsamda, SB-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Karadeniz’de bir ilki başardı. Hastane Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından iki günlük değerlendirme neticesinde 100 üzerinden 99,5 puan alarak hizmet farkındalığını da ortaya koymuş oldu.
Hastane Başhekim Vekili Dr. Serkan Seven yaptığı açıklamada; “program kapsamında Bakanlığımızca multidisipliner bir bilim komisyonu oluşturularak dünyadaki çalışmalar, temel prensip ve felsefeler çerçevesinde ulusal ‘Anne Dostu Hastane Kriterleri’ geliştirilmiştir. Kriterler gebelerin doğum öncesi, sırası ve sonrasında aldıkları hizmetin kalitesini ve standardını artırmayı hedeflemektedir.
Anne ve bebek dostu bir hastane olarak amacımız, tüm gebelere gebelikleri süresince rehberlik yapmak, gebelik süresince vereceğimiz eğitim ve bakım hizmeti ile sağlıklı bir gebelik geçirmelerini sağlamak, daha ileri sağlık hizmetine ihtiyacı olan gebeleri tespit etmek ve zamanında yönlendirmek, normal doğumu teşvik etmek, gereksiz sezaryen sayısını azaltmak, gebelerimizin rahat ve huzurlu bir ortamda, istediği bir refakatçisi ile yanında refakatçisinin da bulunabileceği, rahat hareket edip dolaşabileceği ve mahremiyet içerisinde tek kişilik odalarda normal doğum yapmalarını sağlamaktır.
6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında değerlendirme ekibi üyeleri; İlkay Zengin, Opr. Dr. Gülizar Akçay, Nurcan Türkman, Sabahnur Yurdakul, Dr. Ayşin Ertuğrul ve Gökay Taşkaya tarafından “Anne Dostu Hastane” değerlendirme ziyareti yapılmıştır. Yapılan tüm faaliyetlerin değerlendirmesi neticesinde hastanemiz 100 puan üzerinden 99.5 puan ile Karadeniz Bölgesinde ilk ve tek, Türkiye genelinde ise sayılı hastaneler arasında “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır.
Hastanemiz ve sağlık ekibimiz, 57 yataklı modern Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi, 10 adet tek kişilik SDL (Sancı-Doğum-Loğusa) odası ve Gebe Bilgilendirme Sınıfı ile tüm Giresun’umuza anne ve gebe sağlığı hizmetlerini vermek için çaba sarf etmektedir. Hastanemizin doğum için daha çok tercih edilen hastane olmasını sağlama çabası gösterilmektedir. Tüm gebeleri hastanemizde takip edilmeye, gebe okulumuzu, doğum ünitesi ve servislerimizi görmeye davet ediyoruz. En önemli hedefler arasında normal doğumu teşvik ederek “Sağlıklı Gebelik, Sağlıklı Doğum ve Sağlıklı Nesiller İçin Anne Dostu Hastanemizi Seçin” sloganını yaşama geçirmektir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN