İç Sularda Avlanma Yasağı Başlıyor

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stoklarımızı korumak için, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanuna dayanılarak düzenlenen 4/1 numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'e göre; 
 
Giresun ilimiz sınırları içerisinde kalan iç sularda 1 Nisan - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Sazan ve Yayın balıklarının avcılığı yasaktır. Yasak boyunca ticari su ürünleri avcılığının yapılmaması gerektiği yine ilgili tebliğ gereği kiracı kooperatif üyelerinin balıkçı teknelerini karaya çekerek istihsal sahasından uzaklaştırılmaları zorunludur.Teknelerin karaya çekilme durumunun aksini uygulayan balıkçılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
 
Söz konusu av yasakları, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak iç su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılığın sağlanması, iç su balıklarının genel üreme dönemleri dikkate alınarak düzenlenmektedir. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstererek ilgili yasaklara uymaları, uymayanları ise İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine, Jandarma ve Emniyet teşkilatlarına bildirmeleri önem arz etmektedir.
 
Belirtilen yasak zamanda amatör balık avcıları için de 4/2 numaralı tebliğ gereği zaman yasakları uygulanmaktadır.​

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN