Görele'de Asırlık Lezzet Tescillendi

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Görele’de asırlardır süt, şeker, salep ve meyan kökü kullanılarak üretilen Görele dondurması tescillendi.
Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, dondurmacı esnafıyla bir araya gelerek, tescil belgesini kendileriyle paylaştı. 
Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Belediye olarak "Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi" projesi kapsamında, "Görele Dondurması" için Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret başvurusunda bulunulduğunu ve dondurmanın tescil edildiğini söyledi. 
Süt, şeker, salep ve meyan kökü ile doğal olarak hazırlanan ve asırlık geçmişe sahip olan Görele dondurmasının Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmasını hedeflediklerini belirten Erener, “Coğrafi işaretleme için gerekli girişimleri yaptığımız Görele dondurmasını nihayet markalaştırdık” dedi.
Erener, “Görele dondurması, bu yöreye has bir lezzet. Ancak bugüne kadar adını Türkiye'ye ve dünyaya duyuramamış yerel bir tat. İlçemizin önemli bir markası. Bu yerel lezzeti Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak için belediye olarak Marka ve patent alımı için proje hazırlamıştık. Hazırladığımız projemiz olumlu sonuç vererek, ‘Görele Dondurması’ coğrafi işaret alarak, tescillendi” dedi. 
Tescilin 1 Temmuz 2019'da "Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni"nde yayımlandığını ifade eden Erener, emeği gecen Türk Patent Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’a, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Muhammet Angın’a teşekkür etti. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN