Giresun 'da 15 Temmuz Etkinlikleri Düzenlendi

PAYLAŞ

Giresunlular, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” diyerek meydanlara akın etti.

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ'cü alçaklar tarafından demokrasimize ve milli birliğimize karşı düzenlenen hain darbe girişiminin 7’inci yıl dönümü Giresun’da gün boyu çeşitli etkinliklerle anıldı.

FETÖ ile mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesini ve toplumsal hafızanın diri tutulmasını temin etmek amacıyla Giresun’da “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” mottosuyla düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliklerinin akşam bölümünde saat 19.30’da Giresun Merkez Debboy Mevkii-Gazi Caddesi üzerinden Atatürk Meydanı'na (Atapark) kadar; Sayın Valimiz Enver Ünlü, il protokolü ve coşkulu bir kalabalık tarafından “Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından programın Atatürk Meydanı'nda (Atapark) düzenlenen “Demokrasi Nöbeti” bölümü saat 20.00’de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Program; Kur'an-ı Kerim Tilaveti, Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz konuşmasının Atatürk Meydanı’na kurulan dev ekrandan törene katılanlara canlı yayında izletilmesi ve protokol konuşmalarıyla devam etti.

Akabinde şiirlerin okunması, türkü dinletisi, 15 Temmuz anısına çeşitli branşlarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve gençlerimize ödüllerinin verilmesi ve ‘Sancak Koşusu’na katılan sporculara ‘Katılım Belgesi’ verilmesiyle ilerledi.

Atatürk Meydanı’ndaki “Demokrasi Nöbeti” programı; 15 Temmuz Kahramanı İsmail Kefal Belgeseli, 15 Temmuz kısa film gösterimi, 15 Temmuz Demokrasi Zafer Marşı, Geceden Şafağa 15 Temmuz Belgeseli ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan çeşitli kısa film ve belgesellerle devam ederek saat 00.13'te tüm camiilerimizde 'Sela Okunması' ile sona erdi.

Programda bir konuşma yapan Vali Ünlü, sözlerine katılımcıları selamlayarak başladı: “Sayın Milletvekillerim, Sn. Jandarma Bölge Komutanım, Değerli Belediye Başkanım, kıymetli protokol, canlarıyla bu kutsal toprakları müşerref kılan Aziz Şehitlerimizin değerli aileleri, bu uğurda gazilik payesiyle şereflenen Kahramanlarımız, kurum müdürlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızın güzide temsilcileri, basın mensupları, aydınlık yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımız, gençlerimiz ve hizmet etmekten büyük bir onur duyduğum, kadirşinas Giresunlu hemşehrilerim, hanımefendiler, beyefendiler; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen programımıza hoş geldiniz diyor; sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

VALİ ÜNLÜ: “BUGÜN; HEM YARDAN HEM SERDEN GEÇENLERİN GÜNÜ”

Vali Ünlü, “15 Temmuz tarihte eşi benzeri görülmemiş bir gündür.

15 Temmuz; geri dönmeyi hiç düşünmeyen yiğitlerin, şehadete Allah nidalarıyla koşanların; iman, inanç ve vatan sevdasıyla şanlı bir destanı kazanan Türkiye Yüzyılının Kahramanlarının günüdür.

Umutları, hayalleri, istiklali ve istikbali kelepçelemek isteyenlerin karşısında bu Aziz Milletin en büyük gücüyle; imanıyla, vatan sevgisiyle, yüreğiyle elif gibi dimdik durduğu gündür.

Bugün 15 Temmuz; Gözü dönmüş hainlerce sıkılan kurşunlara, atılan bombalara, yapılan saldırılara siper edilen bedenlerin; ahirete bırakılan buluşmaların, hem yardan hem serden geçenlerin günüdür.” sözlerine yer verdi.

VALİ ÜNLÜ: “TÜRKİYE YÜZYILININ KAHRAMANLARINA BORCUMUZU NE YAPSAK ÖDEYEMEYİZ.”

Vali Ünlü, konuşmasını “Yaşadığımız bu coğrafyada kalıcılığımızı tescillediğimiz 1071 Malazgirt Zaferi’nden bugüne kadar içeriden ve dışarıdan gerçekleştirilen birçok saldırıya üzülerek tanık olduk.

Artık bir asrını arkamıza aldığımız Cumhuriyet tarihimizde de bu saldırılar varlığını devam ettirdi. Demokrasi dışı birçok müdahalelerle millet iradesi yok sayıldı.

Bunların sonuncusu ise 15 Temmuz 2016’da kahraman ordumuzun içine sinsice sızmış, FETÖ’cü cuntanın hain darbe girişimi oldu.

Elhamdülillah, paçalardan ihanet akan bu darbe girişimi karşısında ‘Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımızın o anlamlı çağrısıyla feraset sahibi necip milletimiz; gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine cesur ve kararlı bir tutumla direndi ve beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatansever gerçek mensupları ile emniyet güçlerimizin kahramanca mücadelesi sonucunda ülkemize ve devletimize sahip çıkıldı.

Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme ve bölgesindeki gücünden rahatsız olan, beyinleri yıkanmış ve birer terör makinesi haline gelen alçak FETÖ mensuplarına o gece verilen ders, İstiklal Şairimizin bu veciz dizelerinde gizlidir.

…‘Haydi git evladım açıktır yolun

Zalimlere karşı bükülmez kolun

Bayrağı çek ön safa geçmiş bulun

Uğurun açık olsun, uğurlar ola’…

İşte bu ruhla bin yıldır Anadolu'yu ebedi vatanımız kılmak için bu toprakları kanlarıyla yoğuran kahramanlar silsilesine katılan 15 Temmuz şehit ve gazilerine, Türkiye Yüzyılının Kahramanlarına borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz.” cümleleriyle sürdürdü.

VALİ ÜNLÜ: “15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ.”

Konuşmasına “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Aziz Milletimizin verdiği bu mücadele; vesayeti yeniden kurmak isteyenlerin hevesini kursağında bırakmış, milli bilince sahip bir milleti, hiçbir gücün durduramayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Bugünden sonra bize düşen ise bunu unutmamak ve unutturmamaktır.

15 Temmuz’u unutmayacağız.

Milli iradeyi, 81 ilde 27 gün süren demokrasi nöbetlerini unutmayacağız.

Havalimanlarını, Kızılay’ı, Türkiye Büyük Millet Meclisini unutmayacağız.

Boğaz içi köprüsünü, pencere hizasında uçan F16’ları unutmayacağız.

Beştepe’yi, Gölbaşı’nı, Özel Harekâtı, Genelkurmayı, AKOM’u, TRT’yi, TÜRKSAT’ı unutmayacağız.

Zırhlı Birlikleri, Akıncıları, Özel Kuvvetleri, Ankara Emniyetini unutmayacağız.

Mavi Vatanı, Siber Vatanı, helikopterin ateş kustuğu Milli İstihbarat Teşkilatını unutmayacağız.

Huzur, Kalkınma, Şefkat, Başarı ve Barış Yüzyılının Kahramanlarını unutmayacağız.

Bilim, Dijitalleşme, İletişim, Üretim, Verimlilik ve İstikrar Yüzyılının Kahramanlarını unutmayacağız.

Türkiye Yüzyılının Kahramanlarını unutmayacağız.

Hainler yere inmesin diye tarlasını yakan Kahramankazanlıları, Harşit Savunmasının torunlarını, 42. ve 47. Gönüllü Alayların ruhunu, darbe girişimini öğrenir öğrenmez meydanlara akın eden Kadirşinas Giresunlu hemşehrilerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!” sözleriyle devam etti.

VALİ ÜNLÜ: “AYAKTA ÖLMEK DİZ ÜSTÜ YAŞAMAKTAN ONURLUDUR.”

Meydandaki kitlelere seslenmeye devam eden Vali Ünlü “Ayakta ölmek diz üstü yaşamaktan onurludur düsturuyla hareket eden, doğduğundan beri istiklale âşık olan böylesine onurlu ve kahraman bir milletin ferdi olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.

Şüphesiz bizler kötülük odaklarının temsil ettiği tehlikelere karşı Şehit ve Gazilerimizin aziz hatıralarını Allah’ın izniyle sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğiz.

Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve gelecek hedeflerine taşımak için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

15 Temmuz’dan sonra yakalanan sinerjiyle terörle mücadeleden suç örgütlerine, uyuşturucudan asayişe kadar bütün güvenlik alanlarında yakalanan ivmeyi sürdüreceğiz.

Türkiye'nin benzer ihanetlere uğramaması için FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine gizli-açık her türlü fitne, fesat odaklarına varlığımıza ve birliğimize kast eden tüm tehditlere karşı teyakkuz halinde olmaya devam edeceğiz.

Bizden sonraki nesillere 15 Temmuz’u anlatmayı ve gençlerimizin demokrasiye, millet iradesine saygıyı içselleştirilmeleri için çabalamayı azimle sürdüreceğiz.

Bu yaşananlar bize göstermiştir ki milletimizin karşılaştığı her tür güçlükle baş edebilecek cesareti ve gücü vardır. Önemli olan bu cesaretin ve cesareti gösterenlerin unutulmaması hatta bilhassa yaşatılmasıdır.

Şuan bize düşen, bu emanete sahip çıkacak aklı ve iradesi hür, geniş ufuklu şuurlu nesiller yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

VALİ ÜNLÜ: “İŞTE ONLAR ŞEHİTLER TEPESİNİ BOŞ BIRAKMADILAR.”

Konuşmasında 15 Temmuz gecesi Şehit düşen Giresunlu hemşehrilerimize de yer veren Vali Ünlü “O karanlık gecede, şehadetleriyle arşı aydınlatan 4’ü hemşehrimiz olmak üzere 251 demokrasi şehidimizi saygı ve rahmetle, bedenlerini Türk varlığına armağan eden kahraman gazilerimizi de minnetle yâd ediyor ve Giresunlu 15 Temmuz Şehitlerimizden bahsetmek istiyorum.

Şehit İsmail KEFAL…

32 yaşındaki şehidimiz, 15 Temmuz gecesi İstanbul’daki köprülerin kapatıldığını duyunca Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını beklemeden mahalledeki arkadaşlarıyla birlikte darbe girişimine karşı koymak için Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne gitti.

Darbeciler tarafından vatandaşlara doğru sürülen tankın ilerlemesini engellemek isterken tankın namlusunun başının sağ yanına çarpması sonucu şehadet şerbetini içti. Memleketi Tirebolu ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Emrah SAĞAZ…

İstanbul’un Esenler ilçesinde oturan 27 yaşındaki Emrah Sağaz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını duyar durmaz ağabeyi ile birlikte meydanlara çıktı. Atış Alanı Caddesi'nde darbe girişimine karşı çıkan Sağaz, hainlerin millete ait olan tankı gene milletin üzerine sürmesi sonucu şahadet mertebesine ulaştı.

1,5 yıllık evli olan Emrah Sağaz, 4 ay sonra baba olma mutluluğunu yaşayacaktı. 4 ay sonra dünyaya gelen Şehidimizin emanetine, kendi isteği olan Hiranur ismi verildi. Memleketi Çamoluk ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Muharrem Kerem YILDIZ…

29 yaşındaki Muharrem Kerem Yıldız, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla darbeci askerlere karşı direnmek için sokağa çıkarak, kalabalık bir grupla, tekbirler getirerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne yürüdü ve hainler tarafından sıkılan tek kurşunla başından vurularak şehit edildi. İstanbul’da toprağa verildi.

Şehit Cengiz HASBAL…

35 yaşında, evli ve iki çocuk babasıydı. ‘Köprülerin, FETÖ’cü hainler tarafından tutulduğu haberini alır almaz Boğaziçi Köprüsüne giderek tepkisini gösterdi ve FETÖ’cü hainlerin açtığı ateş sonucu göğsünden ve kolundan vurularak ağır yaralandı, tam 19 gün sonra da şehadet şerbetini içti ve İstanbul’da toprağa verildi.

İşte onlar şehitler tepesini boş bırakmadılar!

‘Şehitler tepesi boş değil,

Toprağını kahramanlar bekliyor!

Ve bir bayrak dalgalanmak için; Rüzgâr bekliyor!

Destanı öksüz, sükûtu derin meçhul askerin;

Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye

Yattığı toprak belli, tuttuğu bayrak belli,

Kim demiş meçhul asker diye?’

Allah cümle şehitlerimizden razı olsun, şehadetleri kabul, kabirlerini nur eylesin.” temennisinde bulundu.

VALİ ÜNLÜ: “MEYDANLARDA KAZANILAN ZAFERLER ÜRETİMLE TAÇLANDIRILDIĞINDA ANLAM KAZANIR.”

Vali Ünlü, konuşmasında meydanda bulunan gençlere seslenerek “Gücümüzü okumaya, düşünmeye, araştırmaya, üretmeye ve bunları paylaşmaya vermeliyiz. Türkiye Yüzyılına damgamızı bilimle, ilimle ve teknolojiyle sizlerin sayesinde vuracağız.

Meydanlarda kazanılan zaferler ancak bu düşüncelerle ve üretimle taçlandırıldığında anlam kazanır. Bu yüzden sizlere çok önemli vazifeler düşüyor. Elde ettiğimiz kazanımları korumanın yanında onları bir bayrak yarışı gibi çok daha ileri noktaları taşımalı ve sizden sonrakilerden de bunu istemelisiniz.

Sizlere geleceğin parlak ve güçlü Türkiye’si yolunda oldukça güveniyor ve inanıyoruz.

…‘Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar.’…

Bu mısralar sevgili gençler, sizlersiniz, Asım’ın nesli sizlersiniz. Bu kutsal vatanın emanetçileri, koruyucuları, Türkiye Yüzyılının yeni kahramanları sizlersiniz.” ifadelerine yer verdi.

VALİ ÜNLÜ: “BU AZİZ VATAN İÇİN DEMOKRASİ, BİRLİK VE BERABERLİK NÖBETİMİZ SONSUZA DEK SÜRECEKTİR.”

Vali Ünlü, konuşmalarını “Sözlerimize son verirken gururla ifade etmeliyim ki devletimizin son yıllarda dış politikada, enerjide, savunma sanayinde, ulaştırma ve altyapıda, teknoloji, uzay, havacılık, eğitim, sağlık ve benzeri alanlardaki, imrendiren, göz dolduran, dünyada dikkatle takip edilen ve izlenen başarılı atılımları artarak devam edecek, bu aziz vatan için her zaman olduğu gibi demokrasi, birlik ve beraberlik nöbetimiz sonsuza dek sürecektir.

Burada 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü'nü anarken aziz milletimizin her daim birlik, beraberlik içinde olmasını ve bu tür hadiselerin yaşanmamasını Rabbimden niyaz ediyorum.

15 Temmuz gecesinin karanlığını aydınlığa kavuşturmak için sokaklara dökülen milletimizin her bir ferdine, bugün burada bizlerle mukaddesatı anan sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Gazilerimizin her birine sağlıklı ve uzun ömürler dilerken başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bugün aziz vatanımızda huzur içinde yaşamamızı sağlayan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor;

Siz değerli hemşehrilerimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum…” cümleleriyle tamamladı.

Giresun Valiliği

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN