Fındıkta Kalite Açıklamalarına Tepki

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, son günlerde bazı kesimler tarafından fındık üreticilerini hedef alan nitelikteki açıklamalara dikkat çekereK.

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, son günlerde bazı kesimler tarafından fındık üreticilerini hedef alan nitelikteki açıklamalara dikkat çekerek, “kazan kazan” felsefesinin söyleyenlere has olduğu, fındıkta kalite sorunu uyarısı yapanları ise dönüp aynaya bakmaya çağırdı. Dünya fındık pazarının büyük bir bölümünü elinde bulunduran Ferrero firmasının sosyal içerikli faaliyet ve açıklamalarını yakinen takip ettiklerini belirten Karan, firma tarafından yürütülmekte olan “Değerli Tarım” projesinin 700-750 rakımda da uygulanmasını istedi. İki elin parmağı kadar var olan örnek bahçelerle fındıkta verim ve kalitenin artırılamayacağına vurgu yapan Karan, “Şu örnek bahçelerinizi birde 700-750 rakım uygulayın. Sahil koldaki verimi zaten yüksek olan bahçe ve batı bölgesindeki taban arazilerdeki bahçelere örnek bahçe tabelası dikip, yok şu kadar verim aldık, yok kaliteli fındık üretimine katkı sağladık demekle bu iş olmaz. Fındık tarımında gerçek anlamda üretici kalmadığı için çiftçi profili git gide yaşlanıyor. Fındıkta gelecek nesiller oluşmasını istemediğiniz için siz ve işbirlikçilerinizin sosyal politikalarla üreticilerin gönlünü fed edip, sanayicilere köle etmeye çalışmalarınız hiçbir sonuç doğurmayacaktır. Sizin felsefeniz olan “kazan kazan” sadece hep biz kazanalım mantığı” dedi.

Karan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin fındıkta kalite sorunu yaşanıyor açıklamasına da değinerek, ihracatçılar birliğinin üretici ve manavları töhmet altında bıraktığını ifade etti. Karan, Giresun Ziraat Odası olarak fındık üreticisi karalamaya kalkışanlara müsaade etmeyeceklerinin altını çizerken, fındık manavlarının bağı olduğu ticaret borsası ile ticaret ve sanayi odalarını da üyelerine sahip çıkmaya davet etti.

Karan şunları kaydetti;

“Üretici bırakın faklı fındıkları birbirine katıp satmayı, tek tek seçip, cin gibi güneşte kuruttuğu fındığı satarken manav karşısında eğilip, bükülüyor. Kaldı ki bizim bildiğimiz fındıkta iki çeşit üzerinden alışveriş yapılıyor. Giresun kalite yağlı ve levant kalite. Manavlar, Giresun kalite dışındaki fındıkları zaten aldıktan sonra bir birine katıyor. Bunu siz daha yeni mi öğrendiniz? Sizin amacını ve gayeniz ne artık anlamakta güçlük çeker hale geldik. Farklı fındıkları bir birine katan varsa dönüp bir de aynaya bakın.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN