. Çavuşlu Katı Atık Birliği Tesisi Görüşüldü

PAYLAŞ

AK Parti Giresun Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Av. Kadir Aydın; beraberinde Giresun Valisi Enver Ünlü, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Çavuşlu Belediye Başkanı Fatih Duzcu, Çavuşlu Merkez Mahalle Muhtarı Selim Hamzaoğlu ve Çavuşlu Beyli Mahalle Muhtarı Sami Durmuş ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı  Murat Kurum’u ziyaret etti. Çavuşlu Katı Atık Birliği Tesisinde ki sıkıntıların çözümü için Bakan beyle görüştüklerini ifade eden Milletvekili Aydın; “1 Ekim Cumartesi günü Çavuşlu Katı Atık Birliği Tesisinde ki sorun için bölgeyi ziyaret etmiştik. Muhtarlarımız yöre halkının isteği doğrultusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızdan bir randevu almamızı talep etmişlerdi. Bizlerde aldığımız randevu neticesinde problemin çözümü için bugün Sayın Bakanımızı ziyaret ettik. Bu konuya ilişkin Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcımızın nezaretinde bir çalışma ekibi oluşturulacak. Sayın Bakanımız ÇED’e uygun olmayan durumların bir aylık süre zarfında giderilmesi ile ilgili firma yetkililerine talimat verdi. Gerek duyulması halinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden bir personelin denetim için her gün tesiste kalabileceğini, süre bitiminde ÇED’e uygun olmayan bir durumda gerekirse tesisin kapatılabileceğinin altını çizdi.” dedi.

Benzer problemlerin birçok ilde yaşandığını, özellikle Ordu ve Giresun’un birbirine yakın iki şehir olması dolayısıyla birlikte bir çalışma yürütebileceklerini ifade eden Milletvekili Aydın; “Sayın Bakanımız daha önce Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüşmüştü. Önümüzdeki günlerde her iki ilin Belediye Başkanları, Valileri ve gerekirse Milletvekilleri ile birlikte bu ortak problemin çözülmesi konusunda bakanlıkta bir toplantı yapılması konusu kararlaştırıldı. 2023 öncesi nihai bir çözüm olabilecek bir tesisin temelinin atılması ile ilgili Genel Müdürlerimiz bir çalışma başlatacak.” dedi.

İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük'ü de ziyaret eden Milletvekili Kadir Aydın; “Bir an önce çözülmesi gereken işlerin başında gelen su ihtiyacının karşılanması ile ilgili hem Özel İdare hem de İller Bankası Bölge Müdürlüğü ekiplerince hızlı bir çalışma yürütülmesi konusunu ele aldık. Bu konuya ilişkin süreci yakinen takip edeceğimizi belirtmek isterim.
Sayın Bakanımız bu çalışmalarla ilgili herhangi bir maddi hesaplama yapmaksızın konunun Giresun’un, Çavuşlu’nun ve bakanlığın gündeminden kalkması için kararlı bir duruş sergiledi. Görele Belediye Başkanımız, Çavuşlu Belediye Başkanımız ve Muhtarlarımız bölge hassasiyetini bizlere ve Sayın Bakanımıza bizzat aktardılar. Bizlerde bölge halkının taleplerinin giderilmesi konusunda onların seçtiği bir milletvekili olarak haklarını korumak, sıkıntılarının çözüme kavuşturmak için 7/24 çalışma taahhüdümüzü tekrar huzurlarında yineledik. Giresun ve bölgemiz adına verimli bir görüşme olduğunu düşünüyoruz. Sorunun çözümüne sundukları katkı için bütün ekibe teşekkür ediyor, ev sahipliği yapan Sayın Bakanımız Murat Kurum’a şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN