4.4 Milyar Lira Tarım Desteği

PAYLAŞ

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hükûmetleri döneminde Giresun'a tarım ve ormancılık alanında 4.4 milyar lira yatırım desteği verildiğini bildirdi.
Giresunlu üreticilerin her zaman yanında olduklarının altını çizen Öztürk; ’AK Parti Hükümetleri döneminde tarımsal üretimin ve verimliliğin artırılması amacıyla Giresun’a destek olarak 2.4 milyar lira; baraj, sulama ve su işleri için 1,2 milyar lira; ormancılık alanında 829 milyon lira yatırım yapıldı. 1.053.495 dekar alanda 33.3 milyon fidan toprakla buluşturuldu’ dedi.
Giresun’da 2002 yılında 10.1 milyon lira olan tarımsal destek ödemelerinin 23 kat artış göstererek 2020 yılında 230.1 milyon liraya ulaştığını belirten Öztürk; ‘Son 18 yılda Giresun’da çiftçilerimize 97.3 milyon lira mazot, 61.7 milyon lira gübre, 182 bin lira toprak analizi, 44.3 milyon lira prim desteği verilmiştir’ dedi.
AK Parti hükûmetlerinin fındık ve çay üreticisini her zaman desteklediğini ifade eden Öztürk; ‘Fındık üreticilerimize alan bazlı gelir desteği kapsamında toplam 1.75 milyar lira destek verildi. Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticimizin alın terini ziyan etmeyerek yüzünü güldürdü. Çay desteği ve alım kotası arttırıldı. Yaş çay alımı karşılığında Giresunlu çay üreticilerine toplam 128 milyon lira ödendi. İlimize verilen yaş çay primi ve budama desteği miktarı arttı. Çay üreticilerimize bu dönemde toplam 78 milyon lira prim desteği verildi’ dedi.
Giresun’un geleceğinin üretmekten geçtiğine inandıklarını vurgulayan Öztürk; ’Tüm bunlara ilave olarak son 18 yılda Giresun’a toplam 137.3 milyon lira hayvancılık desteği, 6.6 milyon lira yem bitkileri desteği, kırsal kalkınma için 25 milyon lira ve IPARD kapsamında 28.4 milyon lira hibe desteği, 717 genç girişimciye 21.5 milyon lira hibe desteği, ÇATAK projesi kapsamında 2.7 milyon lira destek, sertifikalı fide/fidan kullanan çiftçilerimize toplam 111 bin lira destek, 135.1 milyon lira poliçe desteği, 91.7 milyon lira hasar tazminatı desteği verildi’ dedi. 
Çiftçiyi desteklemeyi sürdüreceklerini vurgulayan Öztürk, ‘Her şartta, her durumda üreticimizin yanındayız. İyi tarım uygulamalarının olduğu ve daha verimli üretimin yapıldığı bir il olma hedefimiz doğrultusunda bu destekler arttırılarak verilmeye devam edecek’ dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN