GELECEK ADINA UMUTLUYUZ - Ahmet BİLGE

GELECEK ADINA UMUTLUYUZ


Yapılan 31 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş. Yani bir başka ifadeyle Aytekin Şenlikoğlu yaklaşık bir yıldır belediye başkanlığı yapıyor.

    Yeni görevler için ilk yıl çok önemlidir. Daha sonraki yıllar için olumlu ya da olumsuz kanaatlerin oluşması açısından da, kurumu tanıyıp tecrübe kazanmak adına da ilk yıl çok önemli sonuçlar verir inceleyebilenlere.

   Biz de bu yazımızda başkanın yaklaşık bir yıllık icraatlarını, şehir halkının bu süreçteki edindiğimiz izlenimlerini ve dışarıdan bir gözle şahsi kanaatlerimizi aktarmaya çalışacağız.

   Bilimsel bir anket gibi somut sonuçlar vermese de Giresun’da yaşayan ya da Giresun dışında yaşasa da yılda bir kaç kez memleketini ziyaret eden birçok kişinin kanaatlerini sözlü olarak dinlemeye çalıştık. Sürekli gözlemlemeye çalışsak da son bir kaç haftadır daha fazla hemşerilerimizle konuşmaya çalıştım, gözlemlerimi pekiştirebilmek adına. Olumsuz ifadeler de duydum, çok fazla olumlu değerlendirmeleri paylaşanları da dinledim.

    Sözü hiç dolandırmadan kestirmeden gitmekte fayda var. Başkan Aytekin Şenlikoğlu, diye sormaya başladığımda aldığım cevapların çok büyük bölümü gelecek adına umutlu olduklarını söyleyenlerden oluşuyordu.

    Olumsuz görüş beyan edenlerin önemli bir kısmı henüz yeni olduğunu söylemeden ileri gitmiyordu. Tabi ki kimse bunun aksini iddia edemez zaten. İlk defa Belediye Başkanı olan Şenlikoğlu, için bu ilk görev ve henüz bu görevinde bir yıllık süreyi yeni dolduracak durumda. Fakat tecrübesiz de olsa güven konusunda hemen herkes başkanın iyi niyetli olduğuna inanıyor ve gelecek için daha başarılı olacağını düşünüyor. Bir takım uygulamalarından şahsi olarak rahatsızlık duyup başarısız olduğunu söyleyenler de var fakat bunlar duygusal tepkiler olmaktan öte genel geçer, bir değerlendirmeye katmamak gerekir.

*

    Kişisel izlenimlerimize değinecek olursak daha çok yeni olmasına rağmen Giresun’un idari yapısında var olan uyuma çok çabuk adapte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

   Bunda uzun zamandır siyasetin içerisinde olmasının, İl ve  Merkez İlçe başkanı olarak görev yapmasının büyük bir avantajı var elbet. Sanki yıllardır bu ilin başkanı gibi çalışıyor. Bir hasta mı var orada, bir işletmenin açılışı mı var makas elinde kurdeleyi keserken çıkıyor karşınıza. Her cenazede en ön safta olduğunu görüyoruz, sokakta halkla beraber halkın içinde bir başkan portresi var karşımızda. İstisnalar olsa da herkesin rahatlıkla başkanına ulaşabilmesi pozitif bir görünüm.

      Yalnızca Giresun değil, Giresun dışında da ilimiz adına her etkinlikte başkanın olduğunu gözlemliyoruz. Bu da sadece Giresun’un değil, tüm Giresunlular’ın başkanı olduğunu göstermesi açısından oldukça anlamlı.

*

  Giresun’un geleceği adına projeler geliştirmek için koşturduğunu biliyoruz.

  Giresun için Karadeniz Sahil Yolu’nun şehir içi geçişinin artık bir sorun olduğunu  görüyoruz ve bunun için bir çözüm bekliyoruz. Bu çözümü de bat-çık yapılmasında olacağını düşünüyoruz. Başkan Şenlikoğlu’nun bu konudaki girişim ve çabalarını takip ediyoruz.

   Şehrimiz adına en önemli gelişmelerden bir diğeri de  Liman Kavşağı’ndan, Bulancak Durağı şehir merkezine giriş projelerinin hayat buluyor olması.

    Başkan Şenlikoğlu’nun, belediyenin görevleri arasında yer alan yol asfaltlama gibi rutin hizmetlerini saymıyorum bile. Ancak sosyal belediyecilik adına sanat ruhu var olan bir ilde  yerel ve tanınmış yazarları kitap fuarında bir araya getirmek, bir birinden değerli yazarların söyleşilerini dinleme imkanı sunmasını alkışlamak gerekmez mi?

   Buraya kadar geçen bir yıllık süreçteki izlenimlerimizi aktarmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda aynı konuya devam edip geleceğin Giresun’u adına naçizane fikirlerimizi paylaşmaya çalışacağız.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Oca

GELECEK ADINA UMUTLUYUZ