Vatandaşın Derdine Ortak Olmalıyız

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesinde din görevlileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.
 
26 Mart Pazartesi günü saat 14:00’de gerçekleşen toplantıya; Vali Sarıfakıoğulları, İl Müftüsü Muhittin Oral, ilimizde görevli 204 imam hatip, 49 müezzin kayyım, 52 kuran kursu öğreticisi ile 40 müftülük personeli katıldı.
 
Toplantıda; Sosyal Destek Projesi kapsamında yürütülen “Derdiniz Derdimiz Olsun Projesi” çerçevesinde yapılması planlanan konular ve 34. İl Müftüleri istişare toplantısının müzakeresi yapıldı.
 
Toplantıda din görevlilerine seslenen Vali Sarıfakıoğulları; kırsal alanda köylülerimizin, çok büyük beklentileri olduğunu belirterek;” Sizler adeta köyün olmazsa olmazısınız” dedi.
 
“Köyde herhangi huzursuzluk, bir niza bir anlaşmazlık varsa; köyün görünmeyen duyulmayan sesi o köyün hocalarıdır” diyen Vali Sarıfakıoğulları konuşmasını şöyle sürdürdü:  
 
“Böyle bir durumla karşılaşınca hocalar bunu çözer diye düşünülür. Herkes hocalarımızdan bir beklenti içerisinde. Bu nedenle muhtarla da çok iyi diyalog içinde olmanız gerekiyor. Köy muhtarımız cemaatimiz olsun ya da olmasın her gün mutlaka görüşelim. Köy muhtarıyla aramızda bir boşluk doğarsa bu köy içinde de olur. Camimizin okulumuzun sıkıntısını ilk önce muhtara söylemeyeceğiz de kime söyleyeceğiz. Muhtar da en az sizler kadar çözüm üretmekle mükellef.  Ben her hafta köylerde birkaç yerde muhtarlarla da toplantı yapıyorum.  Onlara da soruyorum diyaloglarınız nasıl, irtibatınız nasıl diye. Aranızdaki ilişkilerinizin kuvvetli olduğuna inanıyorum. Hocalarımızı çetrefilli konulara taraf etmek isteyenler de olabilir. Bu konuda köyde ikilik çıkarabilecek konulara girmeyelim. Cemaatimizden bir kısmı bu nedenle bize bir miktar uzak durursa zarardayız demektir. Cami cemaati olmayan kardeşlerimize de ulaşalım istiyoruz.  Başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere cemaatimizi evlerinde ziyaret edelim. Vatandaşımız maddi beklentiden ziyade sıcak bir ilgiye, ele ihtiyaç duyuyorlar. Mali konular da gündeme gelebilir. Çözülemeyen konularda bize bizzat bildirsinler, biz devletimizin imkânları ölçüsünde gerekeni yapalım. Bakım aylığı, yaşlı, engelli, öksüz yetim aylığını ihtiyaç sahipleri olduğunu müşahede ettikten sonra en geç 1 hafta içinde bağlıyoruz. Yeter ki bize bildirilsin.  Eğer bunu yapamıyorsak üstümüzde büyük vebal olur. Eğer boynu bükük biri aç ve açıktaysa, bundan dolayı okula gidemiyorsa, ilaç alamıyorsa bunu vebali hepimizin üzerinde olur. Onlara manevi açıdan destek olmalı, yalnız değilsiniz mesajı vermeliyiz. Bizler sizin yanınızdayız demeliyiz. Vatandaşımızın derdine ortak olmalıyız.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN