'ÜRETİCİ SABIRLI OLSUN, EMANETE FINDIK BIRAKMASIN'

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, hasadı edilen 2023 yılı fındık rekoltesinin 600 bin tonlarda kalabileceğini ifade etti. Karan, her sezon olduğu gibi bu sezonda erkenci kuşların rekolte tahminlerinin yine ellerinde patladığını, masa başında yapılan rekolte tahminlerinin harmanda ve çuvalda tutmadığını kaydetti.

PAYLAŞ

İhraççıların 810 bin ton, TÜİK’in 730 bin ton, itibar ettikleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ise çotanak sayımına göre 717 bin 913 ton tahmini fındık rekoltesi açıkladığını hatırlatan Karan, “hasat edilen, harmana inen ve çuvala giren ürüne bakacak olursak, rekolte bu yıl 600 bin tonlarda kalır. Bakanlık tarafından yapılan rekolte çalışmasının ardından havaların aşırı yağışlı gitmesi sonucu fındıkta büyük oranda dökülme meydana geldi. Ayrıca yağışlardan dolayı fındıkta bozulmalar meydana geldi. Hasat edilen 3 fındıktan biri karabaş olarak tabir ettiğimiz bozuk fındık. Birilerin masa başında atıp, tuttuğu gibi bir rekolte söz konusu dahi değil. Her zaman söylediğimi gibi fındık çuvala girmeden hiç kimse ezbere rekolte tespiti yapmasın. Biz bu sezon rekolte tartışmasına dahil olmamaya çalıştık ama artık fındık çuvala girmeye başladı ve bizimde konuşma zamanımız geldi. 830 bin fındık rekoltesi açıklayanları bahçeye hasada davet ediyoruz, nerde 830 bin rekolte hasat etsinler de görelim” dedi.

“ÜRETİCİ SABIRLI OLSUN, EMANETE FINDIK BIRAKMASIN”

Karan, bu sezon fındık fiyatının Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatın üzerine çıkmasını ön gördüklerini de belirterek, “yine her zaman söylediğimiz gibi, fındık üreticisi ürününe sahip çıkar, Pazara birden ürün indirmez, serbest piyasada fiyatın düşmesine neden olan emanete ürün bırakmazsa kısa sürede fiyatlar TMO’nu üzerine çıkacaktır. Şuanda daha pazara fındık inmeden tüccar 80 liradan alım ilan etmeye başladı. Buda fiyatların yıkarı yönde çıkacağına işaretti. Ama kesinlikle ve kesinlikle emanetten kaçınmalıyız. Ürünümüzü satmak için acele etmemeliyiz. Acil ihtiyacı olan üreticilerimiz tabi ki ürünü satacak ama ihtiyacı olmayan üreticilerimizden fındığımızın değer bulması için biraz sabır bekliyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN