Tarımda Yeni Kuraklık Planı

Tarım ve Orman Bakanlığı, küresel iklim değişikliğine bağlı oluşabilecek kuraklık için eylem planı hazırladı.

PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, küresel iklim değişikliğine bağlı oluşabilecek kuraklık için eylem planı hazırladı. Buna göre; az su ile gelişebilecek arpa, buğday çeşitleri gelecek. Kuraklığa dayanıklı nohut, elma, kayısı, çok su tüketen mısıra alternatif olarak ise yulaf çeşitleri yetiştirilecek.

'Kuraklık Eylem Planı' hazırlayan Bakanlık, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesindeki araştırma kuruluşlarıyla birçok alanda kuraklığa dayanıklı çeşitler geliştiriyor. Üretimi yapılan kuraklığa dayanıklı 30 ekmeklik buğday, 12 makarnalık buğday ve 19 arpa çeşidi bulunuyor.

DAYANIKLI NOHUT GELİYOR

TAGEM - Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün 2023-2027 yılları arasında yürüteceği 'Kuraklık Stresine Dayanıklı Nohut Genotiplerinin Geliştirilmesi' projesi ile kuraklığa dayanıklı, üreticilerin ve pazarın isteklerine uygun yeni nohut çeşitleri geliştirilmeye çalışılacak.

Çok su tüketen ve 8-10 ton silaj elde edilen silajlık mısıra alternatif olabilecek silajlık yulaf ve tritikale (buğday ve çavdar melezi) geliştirme çalışmaları sonucunda, dekara 7 ton silaj elde edilebilen yulaf ve tritikale çeşitleri geliştirildi. Kuraklığa dayanıklı soya çeşitleri ve şekerpancarı geliştirilmesi de bekleniyor.

TİGEM'de 2022 yılında hasadı yapılan 826 bin dekar toplam buğday ve arpa tohumluk üretim alanının yüzde 42'si kuraklığa toleranslı buğday ve arpa çeşitlerinden oluşuyor. Kuraklığa dayanıklı meyve projeleri arasında ise kayısı, elma, fındık, zeytin, antepfıstığı bulunuyor.

BAKAN KİRİŞCİ: "GELECEK NESİLLERE SORUMLULUĞUMUZ VAR"

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, iklim değişikliği ve kuraklık meselesinin son yıllarda dünyanın en önemli gündem konularından biri olduğuna dikkati çekti.

Kuraklıktan dolayı üretim miktarlarında bütün dünyada maalesef dikkat çekici düşmeler yaşanabildiğini belirten Kirişci, bu durumun da gıda üretimini ve arzını sürdürülebilir yöntemlerle ele almayı çok kritik bir mesele haline getirdiğini vurguladı.

Kirişci, bunun için tarımsal üretim kaynaklarının verimliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlayacak her türlü tedbiri almak zorunda olduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu konuda gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz vardır. O yüzden, ilkim değişikliğine karşı gıda güvenliğini sağlayacak tedbirler almak stratejik önceliklerimiz arasına girmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak konuyu sürdürülebilirlik perspektifinden bütün boyutlarıyla ele alıyor ve çalışmalarımızı güncel veriler ışığında şekillendiriyoruz.

Toprak, su ve genetik kaynaklarımızın korunması, verimliliğin artırılması ve üretim alanlarında su potansiyeline uygun ürün desenlerinin oluşturulması bu konudaki çalışmalarımızın ana çerçevesini oluşturmaktadır. Kuraklığa dayanıklı türlerin geliştirilmesi bu çerçevede yürüttüğümüz en kritik konulardan biri. Bununla ilgili Ar-Ge çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz. Islah ve kuraklık çalışmaları devam ettiği sürece de konuyla ilgili çalışma yapan tüm Enstitülerimizce daha iyi çeşitler ülkemize kazandırılacaktır."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN