Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı

Vali Enver Ünlü başkanlığında, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesi ve sonrasında alınacak tedbirlere ilişkin 'Seçim Güvenliği Toplantısı' gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

 
Valilik Toplantı Salonu’nda 16 Mart Perşembe günü saat 14:00’te gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Vali Ünlü, 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin ülkemiz için hayırlı olmasını dileyerek, seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi için her türlü önlemin alınacağını söyledi.

Vali Enver Ünlü başkanlığında yapılan toplantıya; Vali Yardımcıları M. Fikret Çavuş, Muhammed Çiftçi ve N. Cemil Erciyas ile Kaymakamlar ve kolluk amirleri katıldı.

Toplantıda; seçim takvimi, seçmen kütüklerinin ilanı, seçim süreciyle ilgili seçim öncesi, seçim sırası ve seçim sonrası alınacak tedbirler görüşülerek, seçim süreci boyunca tüm kurumların gereken tedbirleri almaları, eksiklikler var ise ilgili makamlara bildirmeleri ve seçim süreciyle ilgili vatandaşa gerekli bilgilendirmenin yapılması gibi konular ele alındı.

Toplantıda seçimlerin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesi için alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

Başta güvenlik güçleri olmak üzere seçimlerde görev alacak personelin seçimlerle ilgili mevzuat, Yüksek Seçim Kurulunun ilgili kararları ve uygulamaya ilişkin diğer hususları kapsayacak şekilde hizmet içi eğitime tabi tutulacak. Oy verme günü öncesi, oy verme günü ve sonrasında kamu görevlileri ve güvenlik güçleri, idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınacak.
Vatandaşların sandık çevresine ulaşımlarını sağlayacak önlemler alınacak, vatandaş iradesini baskıyla etkilemeye yönelik girişimlere asla müsaade edilmeyecek. Oy verme günü vatandaşların sandık çevresine gidiş ve geliş yolları ile sandık başlarında çıkabilecek olayların engellenmesi için tüm sandık bölgelerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak. Motorlu ve yaya devriyelerin yer ve sayıları artırılacak.
Oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra düzenlenen tutanaklar ile sandık ve torbalarının ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli sırasında güzergâhlarda ve muhafaza edileceği binalarda güvenlik tedbirlerinin alınması planlanacak. Sandıkların intikali sırasında kimse bireysel hareket etmeyecek.
Seçim sonuçlarının kısmen veya tamamen belli olmasından sonra beklediği sonuçları alamayan kişi veya gruplarca istenmeyen olayların meydana gelebileceği ya da istediği sonuçları alan kesimlerin geniş katılımlar ile kutlama etkinlikleri düzenleyebileceği göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacak.
Oy verme gününde elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek amacıyla ilgili kurumlarla koordine kurularak trafoların korunması, gerektiğinde kullanılmak üzere jeneratör ve benzeri güç kaynaklarının temin edilmesine yönelik tedbirler alınacak.
Sandık kurulacak olan binaların teknik altyapısı gözden geçirilerek binaların bahçesini de görecek şekilde güvenlik kamera/aydınlatma sistemlerinin aktif olmasına yönelik gerekli tedbirler alınacak.
Oy sayımı ve dökümü gecenin geç saatlerine kadar sürebileceğinden sandık konulan yerler ile çevrelerinin aydınlatılması konusunda seçim kurulları ve ilgili birimlerle koordinasyon ve iş birliği yapılacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN