Robot Takımından Ziyaret

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, ABD'de ülkemizi temsil edecek olan Piraziz İsmail Yücel Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımını makamında kabul etti.

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, ABD'de ülkemizi temsil edecek olan Piraziz İsmail Yücel Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımını makamında kabul etti.
 
Türkiye'de 2015'ten beri sezon dışı olarak organize edilen ve bu yıl 10-12 Mart tarihlerinde İstanbul Ülker Spor Arenada ilk kez uluslararası düzeyde düzenlenen FIRST Robotics Competition Regıonal turnuvasına katılan Piraziz İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı, 39 okul arasından birinci olarak ABD Houston ve Detroit eyaletinde yapılacak olan Dünya Finallerine katılmaya hak kazandı.
 
Öğrencileri başarısından dolayı kutlayan Vali Sarıfakıoğulları, şampiyonayla ilgili kendilerinden bilgi aldı. Piraziz İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımına 17-21 Nisan 2018 tarihlerinde ABD Houston eyaletinde düzenlenecek olan FIRST ROBOTICS 2018 Dünya Finallerinde başarılar diledi.
 
FIRST Robotics Competition Regional turnuvası Fikret Yüksel Vakfı tarafından, uluslararası ayağı ise For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST)tarafından düzenlendiğini belirten konuklar, turnuvada lise çağındaki gençlerin takım ruhunu geliştirmek, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak birlikte kazanmayı benimsemelerini sağlamayı amaçladığını söylediler.
 
Turnuvada öğrencilerden belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları bekleniyor.
 
Dünya genelinde 26 ülkeden 3 bin 660 takımın ve 90 bin öğrencinin katıldığı turnuvaya Amerika, Çin, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya'dan sonra, Türkiye de 7. ülke olarak ev sahipliği yaptı.
 
Türkiye'den katılan 37 takımın yanı sıra Norveç’ten de 1 takımın katıldığı turnuva 10 Mart Cumartesi günü takım stantlarının kurulması, takımlar tarafından sunulan robotların kurallara uygunluk denetimlerinin yapılması ve hazırlık maçları ile başladı. 11 Mart Pazar Günü sıralama maçları yapıldı. Bu süreçte her robot takımı 3'erli ittifak grupları halinde rastgele eşleşerek 12 maç yaptı. Sıralama maçlarından sonra play-off, çeyrek final, yarı final ve final maçları ile İstanbul Bölgesel Turnuvası sonuçlandırıldı.
 
Türkiye'de yapılan en büyük robot organizasyonlarından biri olan etkinlikte Giresun Piraziz İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı PIYTEAM 7293 1. Olarak ABD'de yapılacak Dünya Finallerine katılmaya hak kazandı.
 
Bilişim ve Elektronik-Elektronik alanlarında 10. - 11. ve 12. Sınıflarda eğitim gören 5 öğrenciden oluşan takım, mentor öğretmenleri gözetiminde 2 aydan kısa sürede hazırladıkları robotları ile İstanbul Bölgesel 'arışlarında büyük bir başarıya imza attı.
 
Mesleki eğitim veren bir devlet okulu olarak bir çok özel koleji geride bırakmayı başaran PIYTEAM ülkemizi temsilen ABD Houston ve Detroit yaletlerinde yapılacak Dünya Finallerine katılmaya hak kazanan 3 ekipten biri oldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN