PTS-EDS Ortalama Hız İhlal Tespiti

Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerimiz sınırları içerisinde kamu kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli kullanılması hedeflenerek, toplam 744 km uzunluğundaki 26 adet ortalama hız ihlal tespit sisteminin kurulum çalışmaları tamamlanmıştır.

PAYLAŞ

Trafikte "1" can kaybının bile fazla olduğu “Vizyon Sıfır” ve “Güvenli Sistem” yaklaşımıyla oluşturulan 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi 03.02.2021 tarihinde 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olarak yayımlanmıştır. Bu doğrultuda, Emniyet Genel Müdürlüğünce şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergâhlarda Emniyet Genel Müdürlüğüne ait mevcut Kent Güvenlik Yönetim Sistemi / Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla, “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri” kurulum çalışmaları devam etmektedir.

Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında; Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerimiz sınırları içerisinde kamu kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli kullanılması hedeflenerek, toplam 744 km uzunluğundaki 26 adet ortalama hız ihlal tespit sisteminin kurulum çalışmaları tamamlanmıştır.

Sistemlerin öncesine, sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiş olup, 01.06.2024 tarihinden itibaren hız ihlallerine yönelik olarak trafik denetimlerinde kullanılmaya başlanılacaktır.

Elektronik denetleme sistemleri ile yapılan hız ihlali denetimlerinde; sürücülerimiz üzerindeki trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi ve algılanan yakalanma risk duygusunun artırılması hedeflenmektedir.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının önceliğimiz olduğunu hatırlatır, sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Emniyet Genel Müdürlüğü 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN