Nurittin Karan, Üreticiler Mutlaka Toprak Analizi Yaptırmalı

Giresun Ziraat Odası, fındıkta yüksek kalite ve verim için tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerine devam ediyor.

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası, fındıkta yüksek kalite ve verim için tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerine devam ediyor. Oda bünyesindeki tarım danışmanları fındık üreticilerini köylerinde ziyaret ederek, toprak analizi hakkında bilgilendiriyor. Fındıkta verim ve kaliteli bir ütün için toprak analizinin önemli olduğuna dikkat çeken Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin mutlaka toprak analizi yaptırmasını istedi.

Toprak analizi için en ideal zamanın hasat sonrası sonbahar mevsimi olduğunu söyleyen Karan, “toprak analizi yaptırmazsak, bahçelere fazla gübre atılırsa paranız boşa gider. Fazla gübre toprağın yapısını bozar. Fazla gübre doğal çevreyi kirletir. Hangi çeşit gübre kullanacağımızı bilemeyiz. Ne kadar gübre atacağımızı bilemeyiz” dedi.

Karan, planlanan çalışmalar doğrultusunda tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti çerçevesinde Giresun merkez köylerinde çiftçilere kasım ayında fındık bahçelerinde yapılacaklarında anlatılarak, kireç kullanımı hakkında uygulamalı bilgiler verildiğini kaydetti. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN