Kuzalan Tabiat Parkı ve Göksu Travertenlerinde İnceleme

Vali Enver Ünlü, Dereli İlçesi Alancık Köyü sınırları içerisindeki Kuzalan Tabiat Parkı ile Pınarlar Köyü sınırları içerisinde bulunan Göksu Travertenlerinde incelemelerde bulundu.

PAYLAŞ

Vali Ünlü, bu hafta sonu Pazar günü Dereli ilçesinde bulunan turizm alanlarında ve yaylalarda incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Giresun’da 2020 yılında ve 2023 yılında meydana gelen aşırı yağışlardan olumsuz etkilenen Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde yer alan Kuzalan Şelaleleri ve Mavigöl bölgesi ile Göksu travertenlerinde incelemelerde bulunan Vali Ünlü,  yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Çalışmaların bir an evvel tamamlanması talimatı veren Vali Ünlü, tabiat parkı işletmecisinin sözleşme gereği taahhütlerini en kısa sürede yerine getirmesini istedi. Tesislerin ve park alanlarının kapasitenin artırılarak, ziyaretçilerin isteklerine cevap verebilecek hale getirilmesi için ilgili kurum yetkililerine talimat veren Vali Ünlü, ziyaret ve incelemeleri sırasında kendisinden istekte bulunan vatandaşların da taleplerini aldı.

Ardından Dereli İlçesi Pınarlar Köyünde bulunan Göksu travertenlerinde incelemelerde bulunan Vali Ünlü, hafta sonunu geçirmek üzere bölgeye gelen ziyaretçilerle bol bol sohbet ederek görüş ve önerilerini aldı.

Bölge turizmine büyük bir ivme kazandıracak olan; Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl ve Göksu Travertenleri ile eşsiz güzelliklere sahip yaylaların Karadeniz’de eşi bulunmaz bir turizm destinasyonu oluşturduğuna dikkat çeken Vali Ünlü, ziyaretçilerle bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Turizm alanlarındaki yaylalarda atlı jandarma devriyeleri uygulaması hakkında da bilgi alan Vali Ünlü, bölge halkının ve bölgeyi ziyaret eden ziyaretçilerin huzur ve güvenliği için her türlü tedbirin alındığını belirtti.

Enver Ünlü “Işıl ışıl renkleriyle doğaseverlerin uğrak noktaları olan Göksu Travertenleri ve Kulakkaya Turizm Merkezinde incelemelerde bulunduk, misafirlerimiz ile sohbet ettik, görüş ve düşüncelerini dinledik” ifadelerini kullandı.

KUZALAN TABİAT PARKI VE MAVİ GÖL

Kuzalan Tabiat Parkı ve Mavi Göl altyapısı; Giresun Valiliği İl Özel İdaresi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce maliyeti karşılanarak yapılarak, Giresun ve bölge turizmine kazandırıldı. Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkı, taşıdığı kültürel ve doğal kaynak değerleri yönünden, 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Kuzalan Tabiat Parkı ve Mavi Göl; Dereli-Şebinkarahisar karayolu üzerinde, Giresun iline 45 kilometre, Dereli ilçesine 13 kilometre mesafede, Alancık köyünün Kuzalan mahallesinde bulunuyor.

GÖKSU TRAVERTENLERİ

Giresun İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “Göksu Travertenleri Projesi” ile Giresun İli, Dereli İlçesi, Pınarlar Köyü’nde bulunan Göksu bölgesinin Yeşil Yol Güzergahı öncelikli olacak şekilde ve Doğu Karadeniz Turizm Master Planına uygun olarak hayata geçiriliyor.

Projeye göre bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesini amacıyla; doğal yapının ve kaynakları korunarak, tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması için hazırlanan proje DOKA tarafından kabul edildi.

İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA)’nın işbirliğiyle bölgede çalışmalara başlanarak eşsiz güzellikteki “Göksu Travertenleri Projesi”nin tamamlanmasıyla birlikte; Mavi Göl, Kuzalan Şelalesi, Pınarlar ve yaylalar bir bütün olarak yeni bir cazibe merkezi haline dönüştü.

Dereli-Şebinkarahisar kara yolu güzergahında bulunan travertenler, doğal yapı ve kaynaklar korunarak; 30-40 adet küçüklü büyüklü teras şeklinde, birbirine bağlantılı olarak yapılan göletlerin arasında vatandaşların rahatça kullanabileceği yürüyüş yolları ve seyir teraslarıyla, muhteşem doğa ve traverten manzarası eşliğinde ziyaretçilerin aileleriyle birlikte hoş vakit geçirebileceği bir yer daha bölge turizminin hizmetine sunuldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN