Kurbanlık Hayvan Nakillerinde Uyulması Gereken Kurallar

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Giresun'da kurbanlık hayvan nakilleri konusunda alınan tedbirler ve uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirmeler yapılmaya devam ediliyor.

PAYLAŞ

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Giresun’da kurbanlık hayvan nakilleri konusunda alınan tedbirler ve uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirmeler yapılmaya devam ediliyor.

Yapılan bilgilendirmede, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Giresun ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli ölçüde artışlar meydana geldiğine dikkat çekilerek; Sağlık kontrolünden geçmemiş, gerekli aşıları ve kayıtları yapılmamış hayvanların yurtiçinde nakledilmeleri salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynadığı uyarısında bulunuldu.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın bulaşmasını önlemek için hayvan yetiştiricilerine, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahiplerine ve kurbanlık alacak vatandaşlara yönelik yaptığı duyuru şöyle;

-5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili Yönetmelikler gereğince; il merkezi ve ilçelerden başka illere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde; menşeine en yakın yerdeki İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi veya İlçe Müdürlüklerinden “Veteriner Sağlık Raporu” alınması mecburidir. Aynı İl içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması yeterli olmaktadır.

-Kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş hayvanlara şap aşısı, küçükbaş hayvanlara ise PPR aşısının yapılmış olması ve kulak küpesi bulunması zorunludur.

-Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere aşılanmış ve ikinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır. İkinci aşılama son 6 ay içerisinde yapılmamış ise şap aşısı yapılacak ve aşılama tarihinden 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. Sevk tarihi itibariyle son 5 ay içerisinde iki aşı geçmişine sahip ve iki aşı arasında en az 21 gün olması kaydıyla son aşıdan sonra 21 gün beklenilmesine gerek kalmadan sevkine müsaade edilecektir. İlk defa aşılanan sığır cinsi hayvanlar 21-30 gün sonra yapılacak rapel aşılamadan 7 gün sonra sevk edilecektir.

-Koyun ve keçi türü hayvanların sevklerinde hayatları boyunca en az bir kez PPR aşısı ile aşılanmış olması şartı aranacaktır. Sevk edilecek koyun ve keçi türü hayvanlara daha önce PPR aşısı yapılmamış ise aşı yapıldıktan 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. Aksi halde sevklerine izin verilmeyecektir.

-Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 04/12/2017 tarih ve E.3065457 sayılı talimatı gereği; gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar kurban satış yerlerine alınmayacağından gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak sevkine müsaade edilmeyecektir. Ancak gebe olmadığı ve damızlık değerini kaybettiğine dair serbest veteriner hekim raporu bulunan dişi hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilecektir.

-Trakya bölgesine hayvan nakillerin de ise bunların yanı sıra Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelgelerde belirtilen ilave özel şartlarında yerine getirilmesi zorunluluğu vardır. Avrupa yakası dahil İstanbul’a 24/06/2022 tarihinden itibaren kurbanlık hayvan sevkine izin verilmiştir.

-Hayvan taşıyacak araçların sahiplerinin İl/İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek, düzenlenen eğitime katıldıktan ve araçlarında teknik ekipman ve donanımı tamamladıktan sonra  “Nakliyeci Yetki Belgesi” ve araç sürücüleri için de “Sürücü Yetki Belgesi” almaları gerekmektedir. Hayvanların nakliyesi sırasında bakımlarından ve refahından sorumlu kişilerin de aynı şekilde eğitime katıldıktan sonra  “Bakıcı Yeterlilik Belgesi” almaları gerekmektedir.

-Üreticilerimizin, İl / İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri durumunda bu konularda kendilerine her türlü yardım yapılmaktadır. Belirtilen şartlara haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecektir. Kaçak sevk durumlarında ise 5996 sayılı kanunun 36’ncı maddesi gereğince hayvan sahiplerine ve nakil vasıtası sahiplerine idari para cezası verilmektedir.

-Ayrıca yine aynı kanun maddesi gereğince gebe olanlar, altı aylıktan küçük koyun ve keçiler ile bir yaşından küçük sığır cinsi hayvanlar hariç olmak üzere tanımlattırılmamış yani numaralı kulak küpesi bulunmayan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçilerin nakil esnasında yakalanması hâlinde; tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilerek, sahibine teslim edilmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN