Kivi Meyvesinde Hasat Zamanı Yaklaşıyor

Bu ay hasadı yapılacak olan kiviyle ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üreticilere hasatla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

PAYLAŞ


Bu ay hasadı yapılacak olan kiviyle ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üreticilere hasatla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

 Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kivi hasadının Kasım ayının ikinci haftası yapıldığına dikkat çekilerek, hasat tarihinin belirlenmesinde en önemli metodun, meyvedeki suda çözünen kuru madde miktarının tespit edilmesi olduğu belirtildi.

Giresun’da yaklaşık 650 dekar alanda kivi üretimi yapıldığı ve 2022 yılı ürün rekoltesinin 2 bin ton olarak tahmin edildiği belirtilen açıklamada hasatla ilgili şu bilgiler verildi;

“Kivinin zamanında hasat edilmesi çok önemlidir. SÇKM ‘ye gerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve gerekse İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik elamanlarca bakılmaktadır. SÇKM değeri refraktometrede 6,5-7 aralığında görüldüğünde hasat zamanı gelmiş demektir ve meyve hasat edilmelidir. Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı meyve dibinden koparılmalı, meyve sapı ağaçta bırakılmalıdır. Aksi halde kasalarda meyvenin zedelenmesine sebep olabilir. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin bir zamanda yapılmalıdır. Erken hasat, meyve tat ve aromasının tam oluşmasına engel olan bir durumdur ki bu meyvenin kalitesini olumsuz etkiler, tüketici beğenisini düşürür. Geç hasat ise meyvenin manav ömrünü kısaltır ve istenmeyen bir durumdur. Hasat sonrası kiviler açıkta ve güneşe maruz kalacak alanlarda bekletilmemeli, hemen pazara sunulmalı veya bekletilecekse soğuk hava deposunda saklanmalıdır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN