'Karayolları Trafik Haftası' Etkinlikleri

PAYLAŞ

Bu yıl 2-8 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan “Karayolları Trafik Haftası” etkinlikleri, Giresun’da Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerle örtüşecek şekilde icra edilecektir.

Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların kurallara uymaları yönündeki farkındalığı, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bugünü takip eden hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren Koronavirüs (Covid19) salgınının; toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin edebilmek, sosyal mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Bakanlığımız, Koronavirüs (Covid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda pek çok tedbiri hayata geçirmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na dayanılarak çıkarılan Karayolu Trafik Güvenliği ve Trafik Haftası Yönergesi gereğince İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı) ve diğer paydaşların katılımı ile 02-08 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Karayolları Trafik Haftası etkinliklerinin Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerle örtüşecek şekilde icra edilecektir.

Bu nedenle; İçişleri Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen genelge ile 2-8 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak “Karayolları Trafik Haftası” süresince "Evdeyim Ama Trafik Kuralları Aklımda", "Trafikte Her Yıl Daha İyiye" mottosu etkin olarak kullanılacaktır.

Yine aynı genelgeye istinaden;

Trafik güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlere toplumsal destek sağlamak için bilgilendirme ve denetim faaliyetleri ile trafik güvenliğine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecek davranışların ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşılması sağlanacaktır.
Hafta boyunca yerel TV ve radyo kanallarında trafik güvenliğine yönelik düzenlenecek programlarla vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.
Valiliğimiz internet sitesindeki (aşağıdaki linklerden indirilebilecek) afiş, pankart ve bilboard görsellerinin şehrin yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu kesimlerinde bulunan yol güzergahlarında ve ışıklı reklam panolarında hafta boyunca sergilenecek olup "Trafik Haftası Logosu" da hafta boyunca kurumlarımızca yapılacak resmi yazışmalarda kullanılacaktır.
Yaya/okul geçitlerindeki yatay ve dikey işaretlemeler kontrol edilerek standartlara uygun olmayanlar yenilenecek ve eksik olanların tamamlatılması için de yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla koordinasyonun sağlanacaktır.
"Önce Yaya" görseli yaya hareketliliğinin yoğun olduğu geçitlerden başlayarak tüm ışıksız geçitlere uygulanarak, deforme olan görseller yenilenecektir.
Dikkat ve algıyı azaltarak yayaların geç farkedilmesine/farkedilmemesine neden olan cep telefonu ve hızlı araç kullanımı konularında denetimlerin artırılacaktır.
Yayaların kaldırım yerine taşıt yolunda yürümelerine neden olan kaldırım üstü araç parklanmalarına izin verilmeyecektir.
Sürücü ve yayalarla yapılan görüşmelerde sosyal mesafe/maske kullanımı hususu göz ardı edilmeyerek, bu hususlara özellikle dikkat edilecektir.
İl/İlçe Karayolu Trafik Güvenliği Tertip Komiteleri tarafından Trafik Haftasına uygun yapılacak etkinlik/faaliyetlerin planlanması ve yürütülmesi sağlanacaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN