Karan: Üretici TMO Fiyatının Altında Fındık Satmasın

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerinden ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım fiyatının altında bir fiyata satmamalarını, serbest piyasada şu anda tam anlamıyla bir fırsatçılığın söz konusu olduğu ifade etti.

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerinden ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatının altında bir fiyata satmamalarını, serbest piyasada şu anda tam anlamıyla bir fırsatçılığın söz konusu olduğu ifade etti.

TMO’nun 22 Ağustos 2022 tarihi itibariyle 2022 yılı fındık alım kampanyasına başladığını bildiren Karan, üreticilerden erkenden randevularını alarak, ürünlerini devletin açıkladığı fiyatlardan ofise teslim etmelerini istedi. TMO’ya ilk gün Giresun 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki alım merkezine bin 100 kilogram ürün teslim eden Karan, 54 randıman gelen Giresun kalite yağlı fındıktan eline kilogram başına net 55 lira geçeceğini, serbest piyasa ile TMO arasında şu anda fındıkta kilogram başına 7-8 lira bir fiyat farkı bulunduğunu ve bunun 1 ton fındıkta 7-8 bin liraya denk geldiğini kaydetti.

TMO’nun randıman, rutubet, çürük ve sağlam iç fındık oranı gibi kriterlere göre fındık alımı gerçekleştirdiğini belirten Karan, “TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir. 2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl % 6,5’e çıkarılmıştır” dedi.

Karan, 22 Ağustos Pazartesi günü itibariyle Giresun merkez ve Tirebolu ilçelerinde fındık alım kampanyasına başlayan TMO’nun Bulancak, Espiye, Güce ve Görele ilçelerinde 1 Eylül’de, Dereli ilçesinde ise 12 Eylül’de başlayacağını, TMO Giresun kalite fındığın kilogramını 50 randıman esasına göre 53 TL, levant kalite fındığın kilogramını 52 TL, kara fındığın kilogramını ise 51 TL’den satın aldığını kaydetti.

Ziraat Odası Başkanı Karan, TMO’nun fındık alımlarına başlamasıyla birlikte serbest piyasada da fiyatların TMO bandına ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN