Karan: 'En İyi Rekolte Tahminini Üretici Yapıyor'

PAYLAŞ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2020 yılı tahmini fındık rekoltesine dair yapılan tespitlerin ciddiyetini ve inandırıcılığını kaybettiğini belirterek, en iyi rekolte tespitini üreticinin bildiğini ve yaptığını kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 665 bin ton olarak açıklanan 2020 yılı tahmini fındık rekoltesinin ardından bu tahminin üzerine 5 bin ton koyarak 670 bin ton rekolte tahmininde bulunan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne tepki gösteren Karan, ihracatçıların bakan şirin görünme derdine düştüğünü ifade etti.

Üretici daha bahçeye girmeden dalın ucundaki fındıkların dökülerek otun içerisinde kaybolmaya başladığına dikkat çeken Karan, ihracatçıların fındığı çay gibi ikinci sürgün verip, yeniden karanfil mi açmaya başladı diye sordu.

Her sezon öncesi rekolte üzerinden yapılan spekülasyonlara son vermek ve fındık rekoltesini tek elden tespit etmek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte tespiti yapıldığını hatırlatan Karan, gelinen noktada tahmini rekolte tespitinin ciddiyetini kaybederek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şirin görünme çabası içerisinde olan bazı kesimlerin bakanlığın rakamlarına çok yakın tahmini fındık rekoltesi açıklayarak, algı oluşturmaya çalıştığını vurguladı.

Karan, “fındık rekoltesi en iyi ve on doğru çuvala girince belli olur” diyerek, “Giresun Ziraat Odası olarak bu yıl, bazı kesimlerin suçlamalarından korktuğumuzdan değil, üreticinin menfaatlerini korumak ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza güvencimiz tam olduğu için rekolte tahmininden ve değerlendirmesinden kaçındık. Giresun Ziraat Odası’nda görevli işinin ehli tarım danışmanlarımız da yılının 12 ayı bahçede ve birebir üreticilerle irtibat halinde. Bizimde kendimize göre bir tespitimiz ve tahminimiz var. Ama biz Tarım ve Orman Bakanlığının tespit yaptığı bir yerde haddimizi aşarak rekolte açıklamasında bulunmuyoruz. Her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan rekolte tespit komisyonu tespitlerine şer koyan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği bu yıl birden bakanlığının rekolte tespitini savunur ve destekler oldu. Bize göre buradaki amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bu sezon 30 liraya kadar çıkması ön görülen fındık fiyatını düşük tutmak. Yoksa, dün bakanlığının rekolte tespitine şer koyanlar bugün alkışlamaz. Çünkü bu yıl fındık geçen yıldan az, açık ve net olarak bizde tahminimizi açıklıyoruz, geçen yılın üçte biri. Bunu da sezon sezonun sonunda işlem gören fındıkta miktarından göreceğiz” dedi.

Karan, bu yıl fındığın altın kadar değerli olduğunu işaret ederek, “hiç kimse üreticinin elinden fındığını ucuza alırımın hesabını yapmasın, fındık üreticisi kafasındaki fiyat oluşmadan size kolay kolay ürün satmaz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN