Karan'dan TMO'ya Fındık Fiyatı ve Alım Çağrısı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 2023 yılı fındık alım fiyat ve alım esaslarının hasat öncesi açıklamasını beklediklerini kaydetti.

PAYLAŞ

Karan yaptığı açıklamada, fındığın üretiminden rekoltesine, fiyatından alım, satımına spekülatif bir ürün olduğunu hatırlatarak, fındıkta üretici adına sigorta görevi gören TMO’nun piyasanın bozulmaması ve üreticinin korunması adına, erken hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Fındık üreticisinin tek güvencesinin TMO olduğunun altını çizen Ziraat Odası Başkanı Karan, “Geçen yıl sezon başında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatı ile serbest piyasa arasında % 25-30 bir fiyat farkı oluşmuştu. Bu nedenle TMO alım merkezi sayılarını artırarak, depolarını şimdiden ilan etmelidir. Hasat zamanına bırakmadan fiyat ve alım kriterlerine göre alım yapılacağı duyurulmalıdır” dedi.

TMO’nun açıklayacak olacağı fiyat ve alım kriterlerinin serbest piyasanın oluşmasında önemli rol oynayacağının altını çizen Karan şunları belirtti;

“1 rutubet oranı % 6.5 kadar, 2 sağlam iç fındık oranı % 40 üzeri, 3 buruşuk iç fındık oranı % 10 altı, 4 çürük ve  bozuk iç fındık oranı % 5 ve altı, yabancı madde oranı (taş, toprak) % 0,5 ve altı, 6 çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı % 10 ve altı, 7 dekarda fındık alım miktarı 150 kilogram ve üzeri olmalıdır.”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN