jeoradar İle Yer Altının Röntgeni Çekiliyor

PAYLAŞ

Giresun Belediyesi altyapı çalışmalarına büyük bir kolaylık getirecek olan yeni bir sistemi devreye soktu.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatları doğrultusunda, jeoradar sistemi için çalışma başlatıldı ve jeoradar cihazının Belediyeye kazandırılmasıyla birlikte saha çalışmalarına da anında başlandı.

Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne bağlı olarak yeni oluşturulan birim tarafından, şehrimizde ilk kez yapılacak jeoradar uygulaması ile yer altında bulunan Belediyeye ait tüm kanalizasyon, yağmursuyu içme suyu hatları ile diğer kurumların hatlarının (elektrik, doğalgaz, telekom) tespiti de yapılacak. Böylece tüm hatların konumları, çapları, cinsi ve uzunlukları belirlenecek. Şehir genelinde tüm mahalle, cadde ve sokaklarda uygulanacak bu çalışma ile geniş kapsamlı 3 boyutlu haritalar hazırlanacak. Bu sayede şehrin mevcut altyapısı artık daha kontrollü hale gelecek. Yeni başlatılacak bir çalışmada yer altındaki hatların konumu sistemden görüleceği için çalışma daha sağlıklı ve daha güvenli yürütülecek.

Diğer yandan şu ana kadar 5 bin metrekarelik bir alanın tarandığı ve cihazın Belediyenin olmasından dolayı da 70 bin liralık bir kazanım elde edildiği, Karadeniz bölgesinde belediye bünyesinde oluşturulan ekiple cihazı ile çalışma yapan tek Belediyenin, Giresun Belediyesi olduğu bildirildi.

Ayrıca,  Aksu Mahallesi’nden başlatılan çalışmanın diğer mahallelerde de devam ederek yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanacağı ifade edildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN