İİMEK 1. Olağan Toplantısı Yapıldı

Giresun'da İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 1.Olağan Toplantısı, 30 Ocak Pazartesi günü saat 14.00'de Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Yılda 3’er aylık periyodlar halinde 4 kez gerçekleştirilen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Enver Ünlü’nün il dışında olması nedeniyle Vali Yardımcısı Muhammet Çiftci başkanlığında yapıldı.

Toplantıya; Belediye Başkan Yrd. Osman Öden, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Adem Çalık, Denetimli Serbestlik Müdürü Hüseyin Güngör, Giresun Üniversitesi’nden Doç.Dr. Kenan Büyükkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan V. Mustafa Halilbeyoğlu,   İl Esnaf ve San. O.Bir. Başk. V. Ercan Ayhan ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda; 2022 yılı içinde   İİMEK toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda açılan kurs ve programların üretime, işgücüne ve istihdama olan katkısı gözden geçirildi, program uygulamaları ile ilgili Denetim Kurulu raporları değerlendirildi. Kurul tarafından gündemdeki konular ele alınarak karara bağlandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Muhammet Çiftci, İl İstidam Kurullarının il düzeyinde; istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yapmak üzere oluşturulduğunu ifade etti.

İlimizdeki istihdamı korumak, geliştirmek ve yeni istihdam sahaları yaratmak için, il genelinde ki yatırımcı kuruluşlarla birlikte, mevcut işletmelere ve yeni yatırım yapmak isteyen müteşebbislere, yasaların öngördüğü düzenlemelerle gerekli desteğin sağlandığını söyleyen

Vali Yardımcısı Çiftçi, bu kapsamdaki desteklerin 2023 yılında da devam edeceğini açıkladı. Yeni dönemde de  İŞKUR’un istihdama yönelik sağlamış olduğu Aktif İşgücü Programı desteği, SGK’nun sağlamış olduğu  prim teşvik desteği  ve KOSGEB’in sağlamış olduğu istihdam destekleriyle mevcut  istihdamın korunması, geliştirilmesi ve yeni istihdamların oluşturulması kapsamındaki desteklerin devam edeceğini belirten Çiftçi,  İlde yeni istihdam ve üretim sahası oluşturmak amacıyla Espiye ve Tirebolu ilçeleri arasına 3. Organize Sanayi Bölgesi, Görele ilçesine  de 4. Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için sürdürülen çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Kurul üyeleri tarafından sektörel olarak işveren ziyaretleri ve bilgilendirme çalışması yapılacağını belirten Vali Yardımcısı Çiftçi, bölge turizminin geliştirilmesi için gerekli tanıtım çalışmalarına önem verildiğini, altyapı çalışmalarındaki eksikliklerin giderilmesi için gerekli gayretin gösterildiğini söyledi.

Bölge turizminin geliştirilmesiyle birlikte bu alandaki istihdam edilen kişi sayısının artmasının istihdama büyük katkı sağlayacağına vurgu yapan Çiftçi; doğa, tarih, kültür ve eko turizmin geliştirilmesi için diğer yatırımlarda olduğu gibi turizm alanındaki yatırımların da bir an önce uygulamaya geçirilmesi hususlarının bizzat Vali Enver Ünlü tarafından yakinen takip edildiğine dikkat çekti.

Vali Yardımcısı Çftçi’nin açılış konuşmasının ardından Çalışma ve İş Kurumunun 2022 yılı çalışmaları hakkında  Kurula bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, İŞKUR olarak çalışma hayatının kalbinde çok önemli bir sorumluluk üstlendiklerini, iş arayanlar ile işverenleri birbirleriyle buluşturduklarını, İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim Kurslarıyla iş kurmakta zorlanan vatandaşlara beceri kazandırdıklarını, istihdamda kalıcı olmalarına katkı sağladıklarını, İş ve Meslek Danışmanlığı  hizmeti ile   iş arayanlara, işverenlere ve meslek seçme aşamasındaki olan öğrencilere danışmanlık yaptıklarını, İşsizlik Sigortası ve Kısa Çalışma Ödeneği gibi kıymetli uygulamalar ile  çalışan vatandaşları  koruduklarını ve iş arama sürecinde olanları desteklediklerini belirtti.

Toplantıda Kurula verilen bilgiler göre 2022 yılı içinde; kamu sektöründen 36, özel sektörden 4.895 kişi olmak üzere toplam 4.931 kişilik açık iş ilanı alınırken, bu açık iş ilanlarına istinaden   kamuya 102, özel sektöre 115’i engelli ve 3.672 normal işsiz olmak üzere toplam 3.787 vatandaşın istihdamının sağlandığı belirtilerek, bu dönemde 527 kurs ve program düzenlendiğini, programlara 945 kadın ve 1.635 erkek  olmak üzere toplam 2.580  işsiz vatandaşın katıldığını, MEK kapsamında (İstihdam Garantili) 4  Kurs programı düzenlendiğini, bu programlara 52 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 79 işsiz vatandaşımızın  katıldığını,  İl genelinde faaliyet gösteren 2+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 499  İşbaşı Eğitim Programının açıldığını, bu programlara  949  kadın, 742 erkek olmak üzere toplam 1.691 işsiz vatandaşın katıldığını, kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde 24 TYP düzenlendiğini, düzenlenen TYP’a 634 kadın ve 176 erkek olmak üzere 810 işsiz vatandaşın katıldığını, dönem içinde, istihdam seferberliği kapsamında 2.950  işyeri ile temas ve ziyaret yoluyla irtibat kurulduğunu, Kurumun istihdamla mücadele kapsamındaki yürüttüğü  hizmetleri konusunda bilgilendirme çalışması  yapıldığını, kurum personelleri tarafından 13.231 işsizle bireysel görüşme yapılarak,  İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetinin verildiğini, 1.056 işsiz vatandaşımıza motivasyon artırmayı ve yöntem desteği vermeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı hizmetini kapsayan iş kulübü eğitimi verildiğini,  111 okul ziyareti yapılarak öğrencilere mesleklerin tanıtımı,   meslek seçimi, geleceğin meslekleri ve cv hazırlama konularında bilgilendirme çalışması  yapıldığını ve dönem içinde Pasif İşgücü hizmetleri kapsamında 4.207 kişiye işsizlik ödeneği bağlandığını, bu kişilere işsizlik ödeneği kapsamında 30.175.054.-TL. Özel sektöre yönelik işyerlerinde   çalışan toplam 127 kişinin  kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldığını, bu kişilere kısa çalışma ödeneği kapsamında 3.314.- TL. ödeme yapıldığını, yarım çalışma ödeneğinden 19 kişinin yararlandırıldığını, bu kişilere yarım çalışma ödeneği kapsamında 109.955,02 TL. ödeme yapıldığını, dönem içinde 59 kişinin nakdi ücret desteğinden yararlandırıldığını, bu kişilere nakdi ücret desteği kapsamında 19.227,60 TL. ödeme yapıldığını  bilgisi aktarıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN