Hayvan Sağlığında Elektronik Reçete Dönemi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya geçecek olan Elektronik Reçete Sistemi ile ilgili şu bilgileri vermiştir.

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya geçecek olan 'Elektronik Reçete Sistemi' ile ilgili şu bilgileri vermiştir.

"Bakanlığımız tarafından hayvan hastalıkları ile etkin bir şekilde mücadele etmek, bu alanda gerçekleştirilen uygulamaları kayıt altına alarak istatistiki bir veri tabanı oluşturmak ve gıda güvenliğini temin etmek amacıyla Veteriner Hekim reçetelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi ve muhafaza edilmesi için 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle E-Reçete uygulamasına geçilecektir.

Halen test amaçlı olarak faaliyete geçirilen sistemin, ocak ayından itibaren etkin olarak kullanılmaya başlanmasıyla; et ve sütte belirli bir süre kalıntı yapan ilaçların uygulandığı hayvanların, ilaç arınma süresi tamamlanmadan mezbahanelerde kesimine müsaade edilmeyeceği için antimikrobiyal direncin önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca, doğum vakasına giden veteriner hekimlerin doğum sonrası tanzim ettikleri muayene reçeteleri sayesinde doğan buzağı veya kuzuların canlı yada ölü durumda doğduğu sisteme işlenerek istatistiki bir veri elde edilmiş olacaktır. İhbarı mecburi hastalıkların teşhis edilerek e-reçete tanzim edilmesi halinde ise sistem Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüze uyarı gönderecek ve zamanında alınan tedbirler sayesinde salgın hastalıkların da önüne geçilecektir.

E-Reçete Sisteminin yanı sıra faaliyete geçirilecek olan 'İlaç Takip Sistemi' sayesinde veteriner muayenehane ve poliklinikleri ile diğer veteriner tıbbi ürün perakende satış yerlerindeki ilaçlar kayıt altına alınarak takip edilmiş olacaktır. 

Bu çerçevede; ilimizde kamu kurumları ve özel sektörde çalışan veteriner hekimlerin sistemin kullanımı noktasında yaşayabilecekleri sıkıntıların önlenmesi için Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığından konu uzmanlarının katılımıyla, 21 Aralık'ta İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda E-Reçete Sistemi bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, uygulamalı olarak elektronik reçete tanzimi gösterilerek, veteriner hekimlerin soruları cevaplandırılmıştır." dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN