Giresun'da 1 Milyon 200 Bin Ücretsiz Maske Dağıtıldı

PAYLAŞ

Giresun’da yeni tip koronavirüsle (Kovid–19) mücadele kapsamında vatandaşlara, esnaf ve işverenlere ücretsiz maske dağıtımı devam ediyor.

Koronavirüs salgınından korunmak için, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiye kararları üzerine ilgili Bakanlıklarca alınan kararlar doğrultusunda, kişisel el hijyeni, sosyal mesafenin korunması, sosyal izolasyona dikkat edilmesi gibi önlemlerin yanı sıra birçok alanda maske kullanılmasına da mecburiyet getirildi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle maske satışının yasaklanması üzerine, alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen maskelerin Valilikler, Eczacılar Odası ve DMO aracılığıyla dağıtılmasına devam ediliyor.

Giresun Valiliği ve ilçe kaymakamlıkları tarafından, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu çarşı, pazar yeri, işlek caddeler, halk otobüsleri, dolmuş durakları ve yol kontrol noktaları gibi yerler ile talepleri halinde 10 kişiden fazla çalışanı bulunan işyerlerine ise kolluk kuvvetleri ve belediye görevlilerince ücretsiz maske dağıtımları yapılırken, kamu kurum ve kuruluşlarına da Giresun Valiliği tarafından ücretsiz maske dağıtıldı.

İL GENELİNDE 1 MİLYON 205 BİN 76 ADET MASKE DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Giresun genelinde vatandaşlara, esnaf ve işverenler ile kamu kurum ve kuruluşlarına bugüne kadar toplam 1 milyon 205 bin 76 adet maske dağıtımı gerçekleştirildi. 

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla, Giresun Valiliği; kolluk kuvvetleri aracılığıyla vatandaşlar ile kamu kurum ve kuruluşlarına 335 bin, Belediye aracılığıyla 60 bin, Jandarma ekiplerince 51 bin maske dağıtımı yaptı.

Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilerek ile genelindeki eczaneler tarafından vatandaşlara barkod veya T.C. Kimlik numarasına göre 750 bin maske dağıtılırken, PTT aracılığıyla da il genelinde 9 bin 76 adet maske dağıtımı gerçekleştirildi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE TALEPLERİ DEVAM EDİYOR

Vatandaşlarımız, E-devlet hizmeti kullanarak kendi ve aynı hanede bulunan aile bireyleri için 20 yaş üstü ve 65 yaş altı olmak koşuluyla ücretsiz maske talebinde bulunabilmekte, ayrıca ücretsiz maskelerini T.C. kimlik numaraları ile cep telefonlarından “Hayat Eve Sığar” uygulaması veya SMS üzerinden gelen kod ile eczanelerden temin edebiliyor. 

İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ TANESİ EN FAZLA 1 TL DEN MASKE SATIN ALABİLECEKLERDİR.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale getirilmiş, bu çerçevede; marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği açıklanmıştır.

Ticaret Bakanlığı tarafından, cerrahi maskelerin, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilere satışa sunulacağı, bu fiyatın üzerindeki satışların “fahiş fiyat” olarak değerlendirileceği açıklandı. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, daha sonraki süreç için maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN