Giresun'da Mera Islah Çalışmaları Devam Ediyor

Giresun ilinde yürütülen mera ıslah çalışmaları konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun ilinde yürütülen mera ıslah çalışmaları konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Muhammet Angın şu açıklamayı yapmıştır;

"Mera ve yaylak alanlarımız ucuz, kaliteli kaba yem üretimi için ideal ortamlardır. Zamansız ve bilinçsiz otlatma yaylak alanlarındaki bitki örtüsünün zayıflamasına sebep olmaktadır. Kaba yem ihtiyacının yeterli miktarda  karşılanamaması nedeniyle de  hayvansal gıda fiyatlarına olumsuz yansımaktadır. Bu itibarla Bakanlığımızca, ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi için mera ıslahı ve korunmasına yönelik çalışmalar,  öncelikler arasında yer almaktadır.

Giresun merkez İnişdibi köyü sınırları içerisinde kalan Alçakbel, Boğazoba ve Kazankaya yaylaklarında hayvanların yeşil yem kaynağı olan baklagil ve buğdaygil yem bitkilerinin ot verim ve kalitesini artırmak, hayvanların içme su ihtiyacını karşılamak, orman gülü ile kaplı alanlarda diri örtü temizliği yapmak amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 'Mera Islah ve Amenajman Projesi' kapsamına alınmıştır.

Projenin başlangıç safhasında öncelikle toprak tahlili yaptırılmıştır. Yapılan toprak analizi sonucunda toprağın asit reaksiyonlu olduğu belirlenmiştir. Asit topraklarda özellikle baklagil türleri iyi gelişim gösteremezler ve toprağa bağlı kalan fosfordan bitkiler yeteri kadar yararlanamazlar. Bundan dolayı yaylaklarda kireçleme yapılarak pH nötr veya nötre yakın hale  (pH:6-7) getirilmeye çalışılır. Erken ilkbahar döneminde yapılacak gübrelemeden önce, teknik elemanlarımızın gözetiminde ve yöre halkının desteğiyle sonbaharda yaylağa 250 kg/da olacak şekilde toprak düzenleyici olarak 60 ton tarım kireci uygulaması yapılmıştır. " dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN