Fındık Alan Bazlı Destek Miktarı 170 TL'de Kaldı

Karan, '2023 üretim yılı ÇKS başvuruları başladı, 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir.

PAYLAŞ

Karan yaptığı açıklamada, Ziraat Odaları çiftçi üye kayıtlarını güncellemeyen çiftçilerin pasif duruma düşeceğinden, devlet tarafından sağlanan fındıkta alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre gibi desteklerden yararlanamayacaklarını kaydetti.

Karan, “2023 üretim yılı ÇKS başvuruları başladı, 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir.

Destekleme alabilmeniz için Ziraat Odası üyeliğiniz aktif olmalıdır. Yeni yayımlanan ÇKS yönetmeliğince e-devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Başvuru esnasında “Ziraat odasına kayıtlı aktif üyeyim” seçeneği işaretlenmektedir. Çiftçi eğer bağlı olduğu odaya başvurup çiftçiliğe devam ettiğini beyan etmez ve bilgilerini güncellemezse pasif duruma düşecektir. Pasif konuma düşenler destekleme alamayacaktır. Güncelleme yapmayan üyeler PASİFE çekilerek İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilecektir. Mağdur olmamanız için 31 Aralık 2022 öncesi odamıza gelerek bilgilerinizi güncelleyiniz. Ürününüz bol kazançlarınız bereketli olsun” dedi.

GELİR DESTEĞİ 170 TL DE KALDI!

Ziraat Odası Başkanı Karan, 2022 yılı için yapılacak olan desteklemelerin 20 Ekim 2022 tarihli resmi gazetede yayımlandığı da kaydetti. 2009 yılından beri fındıkta alan bazlı gelir desteği adı altında üreticilere dönüm başına ödenen destek parasının 2022 yılı içinde 170 olarak ödenmesinin kararlaştırıldığının altını çizen Kara, “2022 yılında fındığa ödenecek olan fındık alan bazlı destek miktarı 2014 Yılından beri ödenen miktar olan170 lira da kaldı. Yani fındığa gelince yine para kalmadı. Fındık üreticisi dekara 170 liraya dokuz yıl oldu laik görülüyor. Demek ki fındıkta maliyetler artmamış” ifadelerlini kullandı.

Karan, fındıkta alan bazlı gelir desteği miktarının acilen arıtılarak, tarımsal girdi maliyeleri göz önünde bulundurularak, en 350-500 lira olması gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN