Enerji Dönüşüm Projeleri Hazırlanıyor

Vali Enver Ünlü'nün talimatıyla kamu binalarında enerji tasarrufu çalışmaları kapsamında yenilenebilir enerji dönüşüm projeleri hazırlanıyor.

PAYLAŞ

Kamu Binalarında Enerji Tasarrufu konulu 2019/18 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında Vali Ünlü tarafından tasarrufun yanı sıra kendi enerjisini kendisi üreten kamu binaları için çalışmalar başlatıldı.

Vali Ünlü, proje ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda “Kamu kurum binalarımızın çatı ve otoparkları için GES çalışmalarına başladık. 933 hanenin yıllık tüketimine karşılık gelen; 2.830.000 kWh enerji üretilecek, 1.754 ton sera gazı salınımı engellenecek, 4.177 ağaç kurtarılacak. Hayırlı uğurlu olsun.” sözlerine yer verdi.

Dönüşüm çalışmalarında kamu binalarında “Çatı Güneş Enerjisi Sistemleri (GES)” ve “Carport GES” olmak üzere iki farklı uygulama hayata geçirilecek.

Çatı GES uygulaması ilk etapta; Giresun Valiliği, Giresun İl Özel İdaresi, Giresun İl AFAD Müdürlüğü, Giresun Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Şebinkarahisar Çiftlik Mahallesi, Makine İkmal Parkı ve İl Merkezinde yer alan kamu hastane binalarında başlatılacak.

Carport ismi verilen otopark üstü güneş enerji santrali uygulamasına ise proje kapsamında değerlendirilen kurumların otoparkları için kurulum hazırlık çalışmaları başlatıldı. Bu proje kapsamında hem enerji üretimi hem araç parkı hem de araçların mevsim koşullarına göre olumsuz ortamdan korunması sağlanacak.

GES çalışmaları tamamlandığında toplam 933 hanenin yıllık tüketimine karşılık gelen 2.830.000 kWh yıllık üretim hedeflenmekte.

Sürdürülebilir yaşam denince akla ilk gelen alternatif enerji kaynakları kullanımı olduğundan GES projesi çalışmaları kapsamında hem 4.177 ağaç yok olmaktan kurtarılacak hem de 1.754 ton sera gazının havaya salınımı engellenecek. Böylece yenilenebilir enerji ile çevreye ve doğaya büyük bir katkı sağlanacak.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN