Doğu Park-Galericiler Sitesi ve Zeytinlik Semtinde İncelemeler

Bir dizi programlar için Giresun'u ziyaret eden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Belediyenin projelerini yerinde inceledi.

PAYLAŞ

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Bakan Kurum’u havaalanında karşıladı. Gerçekleşen Ak Parti İl Danışma Kurulu toplantısı sonrası programlarına devam eden Bakan Kurum Giresun Belediyesi’nin Sanayi Sitesi karşısında bulunan şehrin ilk çöp sahasına uyguladığı Doğu Park-Galericiler Sitesi projesini yerinde inceledi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu projenin geneli hakkında sunum yaparken, Bakan Murat Kurum projeyi oldukça beğenerek yıllardır atıl durumda bulunan deniz kenarındaki 32 dönümlük bir alanın yaşam alanı olarak vatandaşın kullanımına sunulmasının son derecece önemli olduğuna değindi.

Kurum, Belediye ile ortaklaşa şekilde Giresun’a hizmet etmeye devam ettiklerini belirterek: “Giresun’umuz için sayın başkanımız ile yoğun mesai içerisindeyiz. Giresunlu hemşehrilerimize en güzel hizmetleri sunmak için devletimiz tüm imkanları ile bu güzel şehir Giresun’umuz için vatandaşlarımız için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor.” dedi.

Bakan Kurum ve beraberindeki heyet daha sonra 3. derece kentsel sit alanı olan Zeytinlik Semti’ni gezdi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu burada yaptığı sunumda, Zeytinlik Semti’nin Batı tarafındaki kamulaştırmayla ikinci bir Zeytinlik Evlerinin ortaya çıkartılacağını belirterek: “Zeytinlik Semti’ni baz alarak Kale çevresindeki yerleşim bölgesindeki 36 dönümlük alanda kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Bu alan içerisinde 13 tescilli eser bulunuyor. Bu tarihi eserler korunarak kentsel dönüşüme başlayacağız ve diğer alanlarda da kamulaştırma devam edecek. Ayrıca Zeytinlik Semtinin bulunduğu Sokakbaşı mevkiinde de bölgenin mimari yapısına uygun kadınlar pazarı inşa ederek, mevcut kadınlar pazarı ile oradaki yapıları temizleyerek yeşil alan oluşturuyoruz.” dedi.

Zeytinlik semtinin geçmişi izlerle dolu tarihi dokusuna hayran kalan Bakan Murat Kurum ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak da vereceği destekle birlikte bu eşsiz semtte tarihi dokunun korunarak restorasyon ve kamulaştırma çalışmalarının tamamlanacağını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN