Doğalgaz Altyapısız İlçe Kalmayacak ⤑

Giresun'da 2022 Yılı IV. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Enver Ünlü başkanlığında, yatırımcı ve katılımcı kurum kuruluş yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

PAYLAŞ

Giresun’da 2022 Yılı IV. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı; Vali Enver Ünlü başkanlığında, yatırımcı ve katılımcı kurum kuruluş yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

Giresun Valiliği Konferans Salonu’nda,  gerçekleştirilen toplantıya; Vali Enver Ünlü, Vali Yardımcısı Muhammet Çiftci, kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri, yatırımcı ve katılımcı kurum-kuruluşların en üst düzey yöneticileri katıldı.

2022 Yılında 1 Milyar 268 Milyon 30 Bin 439 TL Tutarında Yatırım Harcaması Yapıldı

Toplantıda ele alınacak yatırımlarla ilgili bilgi veren Vali Ünlü, “İlimizde 2022 yatırım yılının IV. Toplantısı itibarıyla 20 yatırımcı kuruluşumuzun programında 301 adet proje mevcuttur. Bu projelerden 37 adedi bitirilmiş, 187 adedi ise devam etmektedir. 44 adet proje ihale aşamasında olup 33 adet projeye ise çeşitli nedenlerle başlanılamamıştır. Programdaki 301 projenin; 109 adedi tarım, 35 adedi enerji, 28 adedi ulaştırma, 18 adedi eğitim, 7 adedi ormancılık, 9 adedi sağlık, 16 adedi spor, 3 adedi kadastro ve 76 adedi de diğer kamu hizmetleri sektörlerine aittir.  İlimiz genelinde 2022 yatırım yılının IV. toplantısı itibarıyla 2022 yılına ait 1 Milyar 637 Milyon 932 Bin 829 TL ödeneğin 1 Milyar 268 Milyon 30 Bin 439 TL'si harcanmıştır.” dedi.

Eğribel Tüneli'nin Kış Mevsiminde Ulaşıma Açılması İçin Çalışmalar Devam Ediyor 

Giresun’a yapılan yatırımların hepsinin birbirinden önemli olduğuna dikkat çeken Vali Ünlü, Eğribel tünelinde kazı ve destekleme imalatlarının tamamlandığını, kış mevsiminde can ve mal güvenliği açısından 5.905 metre tünelin tamamının bitirilerek  2022 yılı içerisinde hizmete açılması için çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

Giresun Balıkçı Barınağı’nda Çalışmalar %21 Oranında Tamamlandı.

Dereli-Giresun karayolu ile Çaldağ-İnişdibi karayolunda çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve birçok tünel ile köprü yapımının tamamlandığını belirten Vali Ünlü, Giresun’da devam eden önemli yatırımlardan Giresun Balıkçı Barınağı’nda da çalışmaların yüzde 21 oranında tamamlandığını ifade etti.

Doğalgaz Altyapısız İlçe Kalmayacak

Doğalgaz yatırımlarına da dikkat çeken Vali Ünlü, “Aksa Ordu Giresun Doğalgaz Dağıtım A.Ş tarafından 2022 Eylül sonu itibarıyla toplam 103 milyon 500 bin TL yatırım harcaması yapılmıştır. Giresun Merkez %91, Bulancak %75, Keşap %71, Espiye %69, Dereli %75, Doğankent %72 oranında gaz arzı sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi teşriflerinde vermiş olduğu müjde gereğince doğalgaz altyapısı tüm ilimizde hizmet verecektir.” ifadelerine yer verdi.

Şirket yetkilileri tarafından; 2022 yılında dört ilçeye daha doğalgaz hattı çekilecek olup 2023 yılında Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk, 2024 yılında Eynesil, 2025 yılında ise Çanakçı ilçesine doğalgaz altyapısının planlandığı bilgisi verildi. Vali Ünlü, özellikle Çanakçı ilçesi başta olmak üzere bu çalışmaların daha erkene alınmasını, 2023 yılında olmasa bile 2024 yılında tüm ilçelere doğalgaz arzının sağlanması için kendilerinin de gerekli girişimlerde bulunacağını belirtti.

Vali Ünlü, açıklamasını “Yatırımlar ağırlıklı olarak; tarım, enerji, ulaştırma, eğitim, spor, sağlık, ormancılık ve kadastro sektörlerinde yoğunlaşmaktadır. Toplantının yatırım uygulamalarında ortaya çıkan sorunların çözümüne katkıda bulunmasını temenni ediyor, değerli katılımcılara yatırım çalışmalarında başarılar diliyorum.” cümleleriyle tamamladı.

Toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluşların 2022 yılı içerisinde Giresun ilinde gerçekleştirilen yatırımlarıyla ilgili sunumları ile devam etikten sonra, katılımcı kurum ve kuruluşların talep ve önerilerinin değerlendirilmesi ve koordinasyon gerektiren konuların görüşülmesiyle sona erdi.    

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN