Atatürk'ün Giresun'a Gelişinin 99. Yıl Dönümü ve Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Giresun'a gelişinin 99. yılı coşku ve gurur içinde kutlandı.

PAYLAŞ

 

Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı ve ‘Mareşal’ rütbesi verilişinin 102. yılı da olan bu önemli günle ilgili olarak Vali Serdengeçti, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Giresun’a gelişinin 99. yılını (Şeref Günü) ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize esenlikler diliyorum.” paylaşımında bulundu.

Tören, 19 Eylül Salı günü saat 10:00’da Atatürk Meydanı’nda (Atapark), Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. ValiMehmet Fatih Serdengeçti’nin Atatürk Anıtı'na Valilik çelengini sunması ile devam etti. Daha sonra tören Liman sahasına taşındı.

Vali Serdengeçti, Çelenk Sunma Töreni ile ilgili olarak “19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Çelenk Sunma Törenimizi gerçekleştirdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere gaza ruhuyla vatana can olan, hakları asla ödenmez kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Vatan size minnettardır.” ifadelerine yer verdi.

Liman sahasındaki tören; Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu’nun konuşması, Atatürk'ü temsil eden Türk Bayrağı’nın Gazi tarafından rıhtıma getirilmesi, Giresun Kalesi’nden üç pare top atışının yapılması, Gazi Özcan Algül tarafından Şanlı Bayrağımızın Vali Mehmet Fatih Serdengeçti’ye teslim edilmesini müteakip folklor gösterileriyle devam etti. Ardından Millet Bahçesi’ne geçildi.

Vali Serdengeçti, Liman sahasındaki törenle ilgili olarak "Şeref Günümüzü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Giresun’umuza gelişinin 99. yılını gururla andık. Ecdattan teslim aldığımız şanlı bayrağımızı nice asırlar boyunca onurla dalgalandıracak olan istikbalimizin güvencesi değerli evlatlarımıza emanet ediyoruz." sözlerini kullandı.

Millet Bahçesi’ndeki tören; Merhum Dr. Memduh Necdet Otaman'ın tarihi konuşma metni ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cevabi konuşma metninin okunması ile başladı. Ardından Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, günün anlam ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Program şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Vali Serdengeçti, törenle ilgili olarak "99 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ağırlamanın onurunu yaşayan aziz Giresunlular; bugün de gaza bilinciyle milletinin birliğinin, beraberliğinin, sarsılmaz iradesinin ve kudretli gücünün tüm kodlarını hafıza ve gönüllerinde diri tutmaya devam ediyor. Bugünleri borçlu olduğumuz kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır!" cümlelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN