Alabalık Yavruları Batlama Deresine Salındı

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’ın katılımıyla bugün, Batlama Deresine alabalık yavruları salındı.
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü’nce İnişdibi beldesinde düzenlenen alabalık salınım programına katılan Vali Sarıfakıoğulları, doğayı ve çevreyi korumanın önemine değinerek vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.
 
Alabalık yavrularını dereyle buluşturduklarını belirten Vali Sarıfakıoğulları,  su ürünleri yönünden iç su kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde değerlendirilmesi, zengin bir protein kaynağı olan balığın gıda olarak insanlara daha fazla sunulması, amatör amaçlı avcılık yapan vatandaşlarımızı daha çok iç sulara çekebilmek amacıyla derelerimizde balıklandırma çalışmaları yapıldığını söyledi. Vali Sarıfakıoğulları, bu çalışmaların doğa turizmine katkı sağlamasının beklendiğini söyledi.
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü’nce 2011-2016 yılları arasında Giresun ili muhtelif derelerine 236 bin doğal alabalık yavrusu, Şebinkarahisar ilçesi Toplu Konak Gölet’ine 75 bin Abant Alabalığı olmak üzere toplam 311 bin balık salınımı gerçekleştirildi.
 
2017 yılında ise 136 bin 500 yavru alabalık salını gerçekleştirilirken 2018 yılında 185 bin yavru alabalık salınımı yapılması planlanıyor.
 
Vali Sarıfakıoğulları, balık salınımının ardından Çaldağ Jandarma komutanlığını ziyaret etti. Asayişle ilgili bilgi alan Vali Sarıfakıoğulları, denetim defterini imzaladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN