5 Firma Daha Giresun'a Yatırım Yapma Kararı Aldı

PAYLAŞ

Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) nde yeni arsa tahsisi yapılan 5 yeni firmanın yatırım alanları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Giresun Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Kadir Aydın ile Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, 2.OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz, ilgili oda başkanları ve yeni tahsis yapılan yatırımcı firmaların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Ünlü “Giresun 2.OSB ile ilgili devam eden yatırımlarımız ve yeni tahsis yaptığımız parsellerle ilgili istişarelerde bulunmak, buralara yeni yatırım yapacak olan sanayicilerimizle tanışmak ve yapacakları yatırımlarla ilgili bilgi kendilerine teşekkür etmek için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz.

VALİ ÜNLÜ “AMACIMIZ TEKNOLOJİ YOĞUNLUĞU OLAN BİR OSB”

2.OSB’mizi biz çok önemsiyoruz. Genç bir OSB, kısa sürede doluluk oranlarını Bakanlığın belirlediği oranların üzerine taşıyan, çok değerli yatırımcılarımızın bulunduğu, ümit vaat eden, gelecek vaat eden, ilimizin istihdamına, sınai kalkınmasına, ticari kalkınmasına büyük ivme kazandıracak önemli bir OSB’dir.

Sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın her türlü sorunlarıyla,  talep ve istekleriyle; belediye başkanımız, ilgili oda başkanlarımız,  OSB Müdürümüz yakından ilgileniyorlar. Bizde sık sık onlarla bir araya gelerek istişarelerde bulunuyoruz.

Burada amacımız hem istihdamı artırmak, aynı zamanda teknoloji yoğunluğu olan bir OSB haline getirmek, oradaki yatırımcıları tedarikçileriyle birlikte daha da büyük bir katma değer oluşturarak OSB’deki istihdam sayısını da artırmayı arzu ediyoruz. İhracatı çok önemsiyoruz. Buralardan yapılacak ihracat ilimizin ihracat rakamlarını yukarılara çekecektir. Bu da bizim için çok önemli bir husustur.

“ZOR VE SIKINTILI GÜNLER YAŞADIK”

2020 yılında hem Giresun özelinde, hem ülke genelinde yaşanan afetler, Kovid-19 salgını nedeniyle gerçekten zor ve sıkıntılı günler yaşadık ama başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sayın bakanlarımızın, Devlet büyüklerimiz, sayın milletvekillerimizin destekleriyle gerçekten bu süreci rahat atlattık. İnşallah 2021 yılında bunları telafi edeceğimizi ve Kovid’le mücadelede de önemli bir başarı sağlayarak normalleşeceğimizi, siz değerli sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın önündeki engelleri kaldırarak ilimizin istihdamının artmasını, sınai ve ticari kalkınmasının sağlanması yönünde büyük bir ivme kazandıracağımızı ümit ediyorum. 2021 yılının da hem ilimize hem ülkemize, yatırımcılarımıza, sanayicilerimize, vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

BİN 300 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

2.OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yapıldı.

Yapılan sunuma göre Giresun 2.Organize Sanayi Bölgesinde, 9 firmanın yatırımlarını tamamlayarak faaliyetlerini sürdürdüğü ve pandemi dönemine rağmen Bin 300 kişiye istihdam sağlandığı belirtildi. 20 firmada inşaat ve proje yapım çalışmalarına devam edilirken, yakın zamanda bu firmaların içerisinden de faaliyete geçecek olanların bulunduğu bilgisi verildi.

Yeni yılla birlikte 5 yeni firmanın daha Giresun 2.OSB bünyesine katıldığı bilgisi verilerek, bu firmaların; rulman ve rulmanlı plastik makara imalatı, fındık entegre tesisi,  otomotiv yan sanayi ve makine imalatı, içten yanmalı motorlar için yakıt filtresi ve otomotiv yedek parçası üretimi, gıda, ilaç ve savunma sanayi makinaları üretimi gibi imalat ve üretimlerde bulunacağı ifade edildi.

500 KİŞİLİK EK İSTİHDAM SAĞLANACAK, NİHAİ HEDEF 5 BİN KİŞİ

Arsa tahsisi yapılan yeni firmaların istihdama katkısının en az 500 kişi olacağı ifade edilerek, Giresun 2. OSB’de Bin 300 kişinin halen istihdam edilmekte olduğu, pandemi süreci başlamadan önce bu rakamın Bin 700 leri geçtiği bilgisi verilirken, pandemi ile birlikte üretim yapan fabrikalarda yarı zamanlı çalışma ve ücretli izin uygulamalarına geçildiği için rakam azaldığı belirtildi.

Yeni dönemde, pandeminin sona ermesi firmaların tam kapasite çalışmaya başlaması ve yeni açılacak firmalarla birlikte 2022 yılında istihdam hedefinin 3 Bin kişi olmasının beklenirken, Giresun 2. OSB tam doluluk oranına ulaştığında istihdam rakamlarının 5 Bin kişiye bulması bekleniyor.

GİRESUN HER YÖNÜYLE GELİŞMEYE AÇIK BİR KONUMDA

Toplantıda, Giresun her yönüyle birçok güzelliği ve potansiyeli bünyesinde barındırdığı dile getirilerek; Giresun 2. OSB’nin üretim ve lojistik alanlarında çok önemli bir noktada bulunduğu, yeni üretim alanları, yeni fabrikalarla bölgenin önemli bir üretim üssü haline getirileceği, mevcut fabrikalar ile birlikte yapımı devam eden yatırımların da ilin gelişmesine çok büyük katkı sunacağı ifade edilerek, bu konuda tüm paydaşlarla birlikte her türlü gayretin gösterildiği belirtildi.

2022 YILINDA FAALİYETE GEÇMEYİ PLANLIYORLAR

Toplantıya iştirak eden yeni tahsis yapılan 5 firmanın temsilcileri de söz alarak yapacakları yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunarak, 2021 yılı içerisinde proje ve inşaat işlerini bitirip 2022 yılında faaliyete geçmeyi planlandıkları bilgisini verdi.

VALİ ÜNLÜ “2.OSB’MİZE EML KAZANDIRMAK İÇİN KARAR ALDIK”

Yapılan sunum ve konuşmaların ardından bir değerlendirmede bulunan Vali Ünlü, 2.OSB’nin istihdama katkı sağlamasının yanında, teknoloji yoğun yatırım olmasının önemli olduğunu, buralarda asgari ücretle çalışan elemanlar değil daha nitelikli ücret alan teknik elemanların çalışmasını arzuladıklarını dile getirerek “Buralarda çalışan insanlarımız; teknisyen olsunlar, tekniker olsunlar, mühendis olsunlar insanlarımız daha yüksek ücret alsın, daha bilgili, tecrübeli, bilgileriyle tecrübeleriyle hem şehrimize değer katsınlar, hem de 2.OSB’miz daha fazla üretim yapsın. Bu anlamda 2.OSB’mize Endüstri Meslek Lisesi kazandırmak için yönetim kuruluyla bir karar aldık. Yerimiz hazır, bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz Tamamen sizlerin talepleri doğrultusunda, sanayicilerimizin ihtiyaç duydukları branşlarda bölümler açacağız” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK VE AYDIN’DAN YATIRIMCILARA DESTEK

Milletvekili Cemal Öztürk ve Kadir Aydın’da yaptıkları değerlendirmede 2.OSB’nin kuruluş aşamasından gelinen son noktaya kadar yapılan çalışmaların hedefine ulaşması için her zaman destek verdiklerini, 2.OSB içerisinde üretim ve imalat alanında önemli firmaların yer almasından memnuniyet duyduklarını, ilimizin istihdam ve ekonomisine katkı sağlayacak her türlü yatırıma ve projeye aynı istekle destek vermeye devam edeceklerini belirtti.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN