2023 Üretim Yılı ÇKS Başvuruları 31 Aralık 2022 Tarihinde Sona Eriyor

2023 Üretim Yılı ÇKS Başvuruları 31 Aralık 2022 Tarihinde Sona Eriyor 1 Eylül 2022 tarihinde başlayan '2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi' (ÇKS) başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde sona eriyor

PAYLAŞ


Bilindiği üzere çitçi kayıt sistemi başvuruları tarımsal destekleme ödemeleri için temel teşkil etmekte olup, bu başvuruları yapmayan üreticiler fındık alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre desteği vb. destekleme ödemelerinden faydalanamamaktadırlar. Giresun İlimiz genelinde         80 bin civarında üreticimiz bulunmaktadır. Yapılan incelemelere göre 20 bin civarında üreticimizin henüz 2023 ÇKS kaydını yaptırmadığı tespit edilmiştir. 
Üreticilerimizin önceki üretim yıllarında ÇKS kaydı bulunuyorsa ve ÇKS kaydına göre beyanlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değilse; başvurularını e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. E-Devlet başvuruları özellikle başvuru döneminde ilimiz dışında bulunmak zorunda olup ta kuruma bizzat gelemeyecek üreticilerimiz için çok büyük bir kolaylık teşkil etmektedir. Üreticilerimizin e-devlet kapısı üzerinden yapabilecekleri başvuru imkânından faydalanmaları büyük önem taşımaktadır. Başvurularını e-devlet kapısı üzerinden yapmayı tercih etmeyen ve bizzat kuruma gelmek isteyen üreticilerimiz ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurularını yapabilmektedirler.
Üreticilerimizden henüz 2023 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yaptırmamış olanları öncelikle e-devlet kapısı üzerinden ya da İl/İlçe Müdürlüklerimize bizzat gelmek suretiyle en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları,  2023 üretim yılında ilk defa ÇKS başvuru yapmak isteyen üreticilerimizin de bilgi edinmek için 31 Aralık 2022 tarihinden önce İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir.
Çiftçilerimize önemle duyurulur.  

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN