12 İşletmenin Çalışması Tedbiren Durduruldu

PAYLAŞ

İlimizde 22/08/2020 tarihinde yaşanan sel afeti nedeniyle yapılan çalışma sonucunda muhtemel yeni sel afeti ve heyelanların önüne geçmek amacıyla tüm dere yataklarından kum-çakıl alımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

İlk etapta bu kapsamda dere yataklarında faaliyet gösteren 12 işletmenin çalışması tedbiren durdurulmuştur. Dere yataklarında bundan sonra sadece Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait iş makineleri ya da kurumun emrindeki diğer iş makineleri tarafından düzenleme ve ıslah çalışmaları yapılabilecektir.

İlimizin ihtiyacı olan kum-çakıl, II (a) gurubu (kalker, granit, kaya v.b.) madenlerden sağlanacaktır. Valiliğimizce ilimizin kum-çakıl ihtiyacı için gerekli olan planlama yapılarak müracaatların ruhsatlandırma süreçleri de dahil tüm iş ve işlemlerin hızlandırılması için Bakanlıklar ve ilgili kurumlar nezdinde takipleri yapılacaktır.

İlimizde inşaat sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla konkasör tesislerinin stoklarında bulunan malzemelerin işlemesine izin verilecek ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılacak dere ıslah çalışmaları kapsamında ortaya çıkan kum ve çakıl işlenmek üzere İl Özel İdaresi tarafından değerlendirilecektir. 

Dere yataklarında bulunan konkasör tesislerinin işletme sahipleri tarafından üç (3) ay içerisinde taşınmaları sağlanacaktır.

22 Ağustos 2020 tarihinde ilimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle şehit olan jandarma personelimiz ile vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.  Kaybolan vatandaşlarımızın biran önce bulunabilmesi için arama çalışmaları kesintisiz olarak titizlikle sürdürülmektedir.

İlimizde bir daha bu tür afetlerin yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmakta ve bu doğrultuda çalışmalar Sayın Bakanlarımızın koordinasyonunda sürdürülmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN