10.000 Ton Fındık Prosedüre mi Takılıyor?

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

97 komite üyesi ile 17 meslek grubunu içinde bulunduran Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda ana gündem maddeleri görüşüldü ve karara bağlandı.

Mecliste Fiskobirlik’e verilmesi planlanan fındık konusu gündeme geldi.
Genel değerlendirmede, geçtiğimiz ay devletimizin fındık destekleme fiyatının yanı sıra, FİSKOBİRLİK ’e 10 bin ton emanet fındık verilecek olması olumlu karşılandı. TMO nun üreticiden fındık alımına başlaması, Fındık alım planlaması 2018 yılında geç kalınsa da bundan sonra ki süreçte fındık alım ve satımlarında istikrar oluşturacağı için memnuniyet oluşturdu. Ancak; FİSKOBİRLİK’e 10.000 ton emanet fındık verilme sözü, sanki prosedürlere takıldığı gözlemlenmekte olduğu, FİSKOBİRLİK’in iç/dış ticaret ve markalaşma sürecini hızlandırabilmesi için TMO’nun Birliğe vereceği 10.000 ton emanet fındık devrine hız verilmesi gerektiği vurgulandı.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise; Ticaret Sanayi Odası olarak ilimiz ve bölgemizin sorunlarının çözümü noktasında sürekli bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, bu konuda kamuoyu ve üyelerimizden çok olumlu geri dönüşler alındığını belirtti. TSO olarak yakın zamanda kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sundukları “ Ordu Giresun havaalanında yaşanan teknik sorunlar ve çözümler” raporunu çok önemsediğini, konunun teknik detayları ile ilgili bazı kurumların alması gereken önlemlerin bu raporda detaylı bir şekilde vurgulandığını arz etti. Çakırmelikoğu;  “Havaalanımızda iptal sezonu yaklaşıyor, teknik konuları çalışması gereken kurumların bu konuda acilen çalışma yapmaları yada izlenecek süreç hakkında bizi ve kamuoyunu aydınlatmaları gerekir. Havaalanımızda sefer iptal sayılarının ne kadar azaltıla bilinirse o derece verimli hizmet sunan bir havaalanı olacak ve böylelikle mevsimsel havaalanı olmaktan kurtulacaktır. İlgili kurumların ilimiz ve bölgenin geleceği ve kalkınması anlamında teknik düzelmemeleri yapacağına inanıyorum.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN