10 Milyon Fidan Toprakla Buluşturuldu

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

“Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi kapsamında 06 Kasım Salı günü Bulancak ilçesi Paşakonağı yaylasında fidan dikim törenine katılan Vali  Harun Sarıfakıoğulları, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “Yemyeşil bir Türkiye’yi sizin minicik ellerinizle ama kocaman yüreğinizle beraber inşa edeceğiz” dedi.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fidan dikme etkinliği, ilimizde Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın katılımıyla Paşakonağı yaylasında gerçekleştirildi.
 
81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlikte, ülkemizin geleceği gençlerimizle daha yeşil bir Türkiye için 10 milyon fidan toprakla buluşturuldu.
 
“Daha Yeşil Bir Türkiye’yi Birlikte İnşa Edelim” sloganıyla gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğinde bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları, ağaçlandırma için seferber olunduğunu ve her alanda ağaçlandırma yapıldığını belirterek, 2003 yılından bugüne kadar 4 Milyar 70 Milyon adet fidanın toprakla buluşturulduğunu, 2002 yılında 208 milyon dekar olan orman alanlarımızın 2018 yılı itibariyle 223 milyon dekara çıkarıldığını kaydetti. Vali Sarıfakıoğulları, “Sevgili yavrularımız, sevgili öğrencilerimiz bugün minicik avuçlarınızla, minicik ellerinizle fidanlar buluşacak ve sadece Giresun’umuz değil 81 ilimizi yemyeşil hale getireceğiz. Bu sizin kocaman yüreklerinizle gerçekleşecek bir olay. Yeşil bir Türkiye hepimizin arzu ettiği şey. Geçen yıl bu çalışmayı Bulancak merkezimizde gerçekleştirdik. Bulancak Merkez Sarayburnu Camimizde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ağaçlandırma çalışmalarına sizlerle beraber imza attık. Bu yılda Milli Eğitim Bakanlığımızla, Tarım ve Orman Bakanlığımızın beraber imzaladığı protokolle 500 öğrencimiz ve öğretmenleri, kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri, değerli çalışanları ile beraber bu mutluluğa ortak olacağız. Sevgili çocuklar, ağaçlandırma hem ekonomik anlamda katkı sağlayacak ülkemize, hem de yeşil bir doku doğasıyla özlemimizi gidereceğiz, hem de erozyonla mücadele etmenin en etkin yolunun da kapısını aralamış olacağız. İnşallah yemyeşil bir Türkiye’yi sizin minicik ellerinizle ama kocaman yüreğinizle beraber inşa edeceğiz” diye konuştu.
 
Orman Bölge Müdür Vekili Halil Oflu, da yaptığı konuşmasında; ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmak ve bu tür faaliyetlere katılan gençlerimizde orman ve ağaç sevgisini geliştirmek, çevreye duyarlı birey olarak yetişmeleri ve çevrelerini korumaları konularında farkındalığın yükseltilmesini sağlamak amacıyla son 10 yılda ülkemizde 49 bin 790 okul bahçesinde 8,7 Milyon adet fidanı toprakla buluşturduklarını belirterek “Bu kapsamda Giresun ilimizde; Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü kapsamında 20 milyon 563 bin 716 adet, Ceviz, Badem ve diğer GGT ağaçlandırmalarında 320 bin 900 adet,  yine okul bahçesi, ibadethane, mezarlık, hatıra ormanı, yol kenarı ve sağlık ocağı, maden sahası rehabilitasyonu ağaçlandırmalarında da 92 bin 617 adet olmak üzere toplam 20 milyon 977 bin 233 adet fidanı toprakla buluşturduk.  Bugün ilk fidanları dikeceğimiz bu tören sonrası; Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki protokole göre Giresun İlimizde 34 bin 852 adet fidan da toprakla buluşturulacak” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Sarıfakıoğulları; öğrenciler ve törene katılan kamu çalışanları ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirerek, diktiği fidanlara ilk can suyunu verdi..

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN