Zeytinlik Mahallesine İlk Kazma Çoruh Edaş'tan

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Yaklaşık iki asır önce Avrupa’ya fındık götüren gemilerin Giresun’ a dönüşte getirdiği ithal malzemelerle inşa edilen, kentin geçmişteki dokusunu, mimari anlayışını yansıtan, türkülere konu olan ve 140 civarındaki Zeytinlik Mahallesi Evleri, Giresun Valiliği ve Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen proje kapsamında turizme kazandırılmak amacıyla restore edilmeye başlanmıştır. Restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılacak Zeytinlik Mahallesinin; şehrin en müstesna yerlerinden birisi olması hedeflenmektedir.

Giresun Valiliği, Çoruh EDAŞ Giresun İl Müdürlüğü ve diğer kurumlarla koordineli olarak yürütülen çalışmalar doğrultusunda, tarihi Zeytinlik Mahallesinin elektrik hatlarının yeraltına alınması ve altyapısının da yenilenmesi planlanmaktadır.

Bu hedefler doğrultusunda, mahalleye ilk kazma Çoruh EDAŞ tarafından vurulmuştur. Bölgede elektrik hatları ile ilgili çalışmalar kapsamında 1,5 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirilecek; 3,5 kilometre havai hatlı elektrik şebekesi yer altına alınacak ve mevcut 2 adet dağıtım merkezinin de modernizasyonu yapılacaktır. Şu an %75 seviyelerinde bulunan çalışmaların hava koşullarına bağlı olarak 15-20 gün içinde tamamlanması planlanmaktadır. Çalışmaların sonunda yer altına alınan elektrik şebekesiyle olası arızalar en az seviyeye indirgenecek, tarihi mahallenin görünümüne de önemli ölçüde katkı sağlanmış olacaktır.

Çoruh EDAŞ Giresun il Müdürlüğü olarak böylesine önemli bir projede yer almaktan mutluluk duymaktayız.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN