Tarımsal Yatırım Hibe Destekleri

PAYLAŞ
KANAL28.TV - Kanal 28

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ve  tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi amacıyla; Giresun ilinde  %50 hibeden yararlanan fındık işleme tesisleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret esnasında yatırımcılar ile görüş alışverişinde bulunuldu. Yatırımcılar 'proje kapsamında alınan makinaların   eleme ve ayırmada gelinen son nokta olduğu ve  elde edilen ürün kalitesini  en üst noktaya yükselttiğini ve ihracatta problem yaşamadıklarını dile getirdiler. Bu desteklemelerden çok memnun olduklarını ve yeni projeler üretmek suretiyle  bu destekten yine faydalanmak istediklerini' ifade ettiler.

Özellikle 'Giresun için hayati önem taşıyan fındığın işlenmesi için alınan makinaların fındık içerisindeki yabancı, hafif ve ağır maddelerin ayrılmasında, ticari kalitesinin iyileştirip sınıflandırma ve derecelendirme yaparak standart ürün elde edilmesinde ve özellikle çürük ve bozuk fındıkların %99,9 oranında seçilip ayrılmasında etkili olduğundan fındıkta kalitenin artmasında önemli rol oynadığını ayrıca iş gücü kullanımından da tasarruf sağlandığını' dile getirmişlerdir.

İl Müdürü  Angın,  üreticiler ile yaptığı görüşmede  'Türkiye ihracatının büyük bölümünün naturel iç fındık olarak yapıldığını ve Bakanlığımızca verilen bu  hibe desteklemeleri sonucu üretimin her aşamasındaki son teknoloji makinaların kullanımı sayesinde alıcıların isteklerinin tam anlamıyla yerine getirilmesine paralel olarak özellikle işlenmiş iç fındık ihracatının son yıllarda artış gösterdiğini' belirtmiştir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN